Kuninganna Thamar Suur – karmi käega iludus

Tõlkinud Allan Espenberg, 9. september 2020

Kuninganna Thamar oli üks väljapaistvamaid ja mõjukamaid monarhe Gruusia ajaloos. Temast kuulsamat naist pole riigis siiani sündinud – ja tõenäoliselt ei sünnigi.

Bagrationi ehk Bagratiidide iidsesse dünastiasse kuulunud Thamar (ka Tamar, Tamara) sündis 12. sajandi teises pooles. Tüdruk oli vaid 14aastane, kui isa Giorgi III tegi temast kaasvalitseja. Isa surma järel sai temast 1184. aastal Gruusia kuninganna ja esimene naine troonil.

Thamar oli igati haritud ja füüsiliselt hästi arenenud – juba õrnas eas suutis ta kerge vaevaga käsitseda 20kilost mõõka ja sellega lahingus võidelda.
Pärast Giorgi III surma püüdsid nii mitmedki noore valitsejanna kogenematust ära kasutada ja tagasi nõutada eelmiste kuningate ajal kaotatud privileege. Nutikas loomus suutis aga oskuslikult probleemid lahendada ning ei pidanud võimu jagama.

Riigi ühendamine

Jätkates eelkäijate poliitikat, asetas Thamar pearõhu Gruusia ühendamisele. Karmi käega naine surus halastamatult maha mägilaste ülestõuse, võitles edukalt rändhõimude seldžukkidega, tegi mitu Taga-Kaukaasia seldžuki riiki Gruusia sõltlasteks, vallutas rea Musta mere äärseid linnu ja allutas oma mõjuvõimule Trapezundi keisririigi. Turgi rändhõimude võimu alt vabastati osa Armeeniast ja vallutati ka Lõuna-Aserbaidžaan.

13. sajandi alguses nõudis seldžukkide sultan Gruusia loobumist kristlusest ja islami kehtestamist. Thamar keeldus ultimaatumi täitmisest ja ajaloolises Basiani lahingus purustas grusiinide sõjavägi islamiriikide koalitsiooni. Sel võidul polnud hiiglasuur tähtsus üksnes Gruusiale, vaid kogu kristlikule maailmale.

Kuninganna ajal oli Gruusia territoorium ja rahvaarv suurim riigi ajaloos ning kõrgpunktis oli sõjaline, poliitiline, majanduslik ja kultuuriline võim. Gruusiaga arvestasid kõik kristlikud ja muhameedlikud riigid maailmas, nii naabruses kui ka kaugemal. Ka kõik sellal peetud sõjad lõppesid enamasti Gruusia armee võiduga.

Oled meie kuningas

Thamari kaasaegsed austasid naist koguni sel määral, et kutsusid teda hoopis mepe’ks – seda sõna kasutatakse enamasti kuningate puhul. Ka Thamari sõdurid kutsusid teda «oma kuningaks».

Legendides ülistatakse valitsejanna malbust, rahuarmastust, tarkust, usklikkust ja ilu. Isegi sajandeid hiljem püsib monarh visalt rahva mälus, grusiinid austavad teda näiteks kui haigustest vabastajat ja põdurate ravijat. Ühtaegu on Thamar Gruusia õigeusu kiriku pühak ja peaaegu kõigis kirikutes on tema freskod. Thamar on ka üks levinumaid tüdrukunimesid Gruusias.

Kuldne ajastu

Kuninganna valitsemisajal aitas majanduslikule tugevusele kaasa niisutuskanalite keerulise süsteemi loomine. Nii oli üks kanalitest 119 kilomeetrit pikk ja varustas veega 53 000 hektari suurust piirkonda. Hästi arenesid aiandus, viinamarjakasvatus ja põlluharimine.

Välismaale veeti keraamikat, klaasi, relvi, karusnahku, vaipu, lina, puuvilla, villa ja siidi, hobuseid, veini, toiduaineid. Riigist lähtusid karavaniteed Bütsantsi, Pärsiasse, Egiptusesse, Kiievi-Vene riiki. Ka kuninganna ise tegeles käsitööga ja annetas kõik õmmeldud riided vaestele.

Thamari ajal soositi ka teadust, eriti arenesid astronoomia, matemaatika, meditsiin, ajalugu. Gruusias tegutses sellal kaks akadeemiat. Kõrgpunkti saavutasid kuld- ja hõbesepistus ning emailitööd, arhitektuurist ja freskomaalingutest rääkimata.

Pühenduseks rahvuseepos

Naise käsul rajati rohkesti pühakodasid, kuid ka riigi üks suuremaid vaatamisväärsusi – kaldakaljusse raiutud Vardzia koobaskloostri ja -linna kompleks Kura jõe orus.

Erilise tähelepanu pälvisid kunst ja kirjandus. Kuna Thamar soosis luuletajaid ja kirjanikke, loodi juba eluajal temast kuulsaid kirjandusteoseid, hilisemast ajast rääkimata. Neist kõige kuulsam on rahvuseepos «Kangelane tiigrinahas». Riigi esiluuletaja Šotha Rusthaveli, kes olevat olnud kuninganna usaldusmees, varahoidja ja õuepoeet, kujutas poeemis 12. sajandi Gruusiat ja pühendas teose oma valitsejannale.

Naine hoolitses ka vaeste, leskede ja orbude eest. Tema valitsemisajal ei tuntud surmanuhtlust ega karistatud kedagi füüsiliselt. «Ma olen orbude isa ja leskede kohtunik,» ütles Thamar enda kohta.

Õnnetu abielu

Abiellumisest ei tahtnud kuulus valitsejanna midagi kuulda, kuid kuningliku nime väljasuremise vältimiseks suutsid kirik ja vaimulikud ta ümber veenda.

Tema esimeseks abikaasaks sai Vladimir-Suzdali vürsti Andrei Bogoljubski poeg Juri ehk gruusiapäraselt Giorgi. Kooselu kestis kaks aastat. Samal ajal kui valitsejanna tegeles moslemite vägede tagasilöömisega, veetis Juri aega joomingutel konkubiinide ja orjataridega lõbutsedes.

Thamaril sai liiderdajast villand ja mees saadeti riigist välja. Alandatud Juri ei leppinud sellise saatusega. Ta naasis Gruusiasse ja kuulutati vastukuningaks. Endine abikaasa ei löönud kartma, kogus enda ümber ustavad aadlikud ja Juri sõjavägi sai lüüa. Mees lahkus häbistatult Gruusiast, tuli veel kord tagasi, kuid sai jälle lüüa.

Ta ärkab taas üles

Pärast Jurist lahutamist iludusel kosilastest puudus ei olnud, teda ihkasid kaasaks Bütsantsi kuningakoja liikmed, Aleppo sultan, Pärsia šahh, isegi Saksa-Rooma keisri Friedrich Barbarossa poeg. Ent kõik said eitava vastuse.

Umbes 1189. aastal abiellus Thamar ülikkonna survel siiski uuesti, sedakorda Bagratiidide osseedi haru printsi David Soslaniga, ja sünnitas kaks last. Mõlemast said Gruusia monarhid.

Teada on, et kaunis valitsejanna elas spartalikult: magas kivist asemel, kõndis paljajalu, pidas karmi dieeti. Kõik see murdis lõpuks tema tervise. Soov kaaskondsete eest oma haigusi varjata päädis sellega, et hiljem ei suutnud kohale kutsutud kuulsad arstid teda enam ravida.

Viimased eluaastad veetis Thamar Vardzia kaljukloostris ja suri 1213. aastal. Tema matmiskohta täpselt ei teata, sest kuninganna andis käsu see saladuseks jätta. Siiski arvatakse, et tema maised jäänused asuvad Gelati kloostris Kutaisi lähedal. Samas peetakse võimalikuks, et tema viimne puhkepaik on hoopis Jeruusalemmas.

Gruusia rahvas usub siiani, et nende iidol pole surnud, vaid magab kuldses hällis. Kui temani kuuldub alamate murelik hääl, ärkab ta üles ja asub taas valitsema.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?