Duell teleekraanil: Taavi Libe vs Roald Johannson

Helle Rudi, 9. september 2020

Kaks meest, kaks kaamerat ja kaks täiesti uut ning erinevat saadet Eestist. Kas televaataja leiab ka mõne kokkupuutepunkti, küsime Taavilt ja Roaldilt endalt.

Taavi Libe «Märgatud Eestis»

Mitu kilomeetrit sarja tegemiseks läbiti?
Kolmandik hooaega on filmitud ja hetkeseisuga pakun, et 2000 km kanti on sõidetud.
Huvitavaim toiduelamus teekonnal?
Seni Jõhvi ühes pubis söödud kartulisalat. Paraku pigem negatiivne elamus.
Värvikaim teel kohatud tegelane?
Galerii on tohutult pikk. Värvikaim on ilmselt teise saate peakangelane, Lõuna-Eestis võlukeppe müüv Argo. Ta on Saksamaalt kokku tellinud suurema hulga võlukeppe, mida edasi müüb. Ise kasutab nende abi peamiselt ilmastikutingimuste allutamiseks. Kuid võlukepiga saab ka väestada näiteks mett. Tegelikult ei ole midagi, mida nendega teha ei saa.
Mitu näomaski või liitrit desovahendit kulus seekord saate tegemiseks?
Desovahendeid läheb ikka, aga näomaske pole kasutanud.
Millist kohta seoses saatega esimest korda elus Eestis külastasid?
Sompat – tore kohanimi ju ka. Sisuliselt mahajäetud, aga imeilus linnake Ida-Virumaal. Seal elab ihuüksi 90aastane proua, kes keeldub välja kolimast, kuigi kortermajas pole enam kütet ega elektrit. Talvel paneb paksemalt riidesse ja vett toob mujalt. Ta on 60 aastat selles majas elanud.
Meeldejäävaim tsitaat sellest hooajast?
«Vabariigi Valitsus on mind juba piisavalt aidanud ... nüüd on teiste kord aidata!» – Arvin Rakverest.
Milline raadiojaam võtteautos mängis?
Raadio ei mänginudki. Puhkasime intensiivsetest võtetest vaikuses.
Võtte kõige teravam elamus?
Pits viskit Arviniga. Enne lahkumist ikka jantisime, et pole vaja seda pudelit meie jaoks lahti korkida, aga ausalt, ilma klähvakata poleks uksest välja saanud.
Eriskummalisem vahejuhtum?
Ühes pisikeses külas läbisõidul olles sattusime täiesti juhuslikult kaameraga suguvõsa kokkutulekule. Lendasime kaameraga kohale, aga ei aetudki ära, vaid pakuti sauna ja angerjat.
Mitu puuki teele jäi?
Kõik, sest meie pole enda pealt ühtegi leidnud.
Suurim üllatus Eesti kohta?
Pisikeses Eestis on tohutult palju mikromaailmu, kus inimestel on täiesti erinevad kangelased ja akuutsed on erinevad teemad. Näiteks kurikuulus «Eestlaste kolmnurk» Facebookis. See on pöörane maailm ja suur seltskond vaatab päevast päeva teiste live’i (otse-eetrit − toim.) ja teeb ise live’i. Tekkinud on täiesti alternatiivne kogukond.
Millist osa sel hooajal maha magada ei tasu?
Mitte ühtegi! Kui seda kõige õigemat kohta ja inimest ühestki saatest ei leia, tuleb meile vihjata ning jõuame veel vigu parandada.


Eetris TV3s neljapäeviti kell 20.00

Roald Johannsoni «Roaldi retked Eestis»

Mitu kilomeetrit sarja tegemiseks läbiti?
Pool hooaega on veel sõita. Praegu on sõidetud umbes 1600–1900 km.
Huvitavaim toiduelamus teekonnal?
Tallinna−Narva maantee ääres on Aasperes Liiguste toit. Väikest burgeriputkat peab lahe noorpaar. Nende burger viis heas mõttes ajas tagasi ja oli korralik kõhutäis. See on mul ka ühe saate teema. Kas sellise suure trassi ääres, mis viib Lääne-Euroopas Venemaale, toitlustusäri õitseb või toob pisara silma?
Värvikaim teel kohatud tegelane?
Juulis käisin Eesti ulmefännide kokkutulekul Kuremaa järve ääres. Omamoodi paraad tegelastest, kes muidu tuttavad kirjandusest või filmimaailmast.
Mitu näomaski või liitrit desovahendit kulus seekord saate tegemiseks?
Näomaske ei kulunud väga, aga desovahendi tonnine paak oli n-ö autokatusel. Enne ja pärast intervjuud piserdasime end sellega üle. See on nüüd nali. Kuna olen niikuinii pisikute friik, oli geele ja pihuseid autos üksjagu.
Millist kohta seoses saatega esimest korda elus Eestis külastasid?
Kerepäälse küla Võrumaal. Sattus teele, kui filmisime saadet palveränduritest Eestis.
Meeldejäävaim tsitaat sellest hooajast?
Väga sümpaatne kuju oli Paul Mäeste Verhulitsa külast. Tal oli mitmeid toredaid mõtteid. Nagu ka vastus küsimusele, kuidas on elada Eesti-Vene piiri ääres: «Elama pead ikka, oled piiri ääres või suures Tallinna linnas.»
Milline raadiojaam võtteautos mängis?
Kui kaasas oli operaator Kalle, siis tema räägib palju ja kõvasti autodest, mis on tema suur kirg. Natuke nagu sundprogramm. Pähe kulusid ühe laulu sõnad, kus inglise keelega segamini olid ette loetud kõik Eesti suvituslinnad. See kõlas kuidagi nii: «Juuni, juuli, august. Tahan minna sinna, kus on boulevard of Pärnu, promenade of Haapsalu, sunset trip to Saaremaa ...»
Võtte kõige teravam elamus?
Eestis midagi pulssi lakke ei löö. Ainus kiirreageerimise moment oli, kui tegin intervjuud Harriga, kes põhimõtteliselt elab Eesti-Vene piiril. Vaatevälja ilmusid korraga Vene piirivalvurid, kes ikka tema maja taga piiri kontrollivad, ja tahtsin nemad peale saada. Korra oli ka liikluses terav elamus, kui uhke Subaruga Tallinna poole sõitsime ja teele hüppas väike kitsetall. Läks napikalt, kõik jäid terveks ja võib-olla looma tagumik sai õrnalt pihta.
Eriskummalisem vahejuhtum?
Ulmefännide kokkutulekul kuulasin natuke uskumatut ettekannet. See rääkis sellest, kuidas Star Treki universumi tegelaskujud väärikalt vananevad. Ettekande tegi naine, kes vaatas kahe-kolme kuu jooksul ära kõik «Star Treki» filmid ja sarjad ning analüüsis neid. Pani imestama, et tõesti on keegi, kes süveneb nii kitsasse teemasse.
Mitu puuki teele jäi?
Retkel Eesti-Vene piiri äärde jalutas neid helimehe peal kaks.
Suurim üllatus Eesti kohta?
Eks see ole klišee, aga mulle meeldib maainimeste siirus.
Millist osa sel hooajal maha magada ei tasu?
Praegu on valmis kuus osa. Tasub oodata «Matkaautode maaniat», kuigi see pealkiri võib veel muutuda. Üks 80aastane härra tegi vanast Ford Transitist uhke autosuvila. Uskumatu, aga selles autos on tõesti kõik mugavused.


Eetris Kanal 2s teisipäeviti kell 20.00

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?