Koos lõngaga potti ehk Kuidas seentest imelisi värvitoone välja võluda?

Liis Ilves, 9. september 2020

Ühed vorbivad seentest hoidiseid teha, teised aga kasutavad saaki hoopis lõngade värvimiseks. Pärandtehnoloog Airi Gailit jagab nippe, kuidas seentest imelisi toone välja võluda ja mil viisil lõngavärvimine kindlasti õnnestub.

Põhimõtteliselt saab lõnga ära määrida iga seenega. Aga kavalam on teha veidi eeltööd ja valida hea värviseen. Tihti on just kõige kahvatumad ja igavamad seened väga hea pigmendisisaldusega, efektsed kärbseseened seevastu kaunist tulemust ei anna.

Seentega värvimisele võib läheneda katse ja eksituse meetodil. Näiteks kui haarasid metsast kaasa hulga ussitanud puravikke, võid need julgelt kodus koos lõngaga potti visata. Tulemuseks saad kollaka lõnga. Kõige parem on aga värvimiseks kasutada kuivatatud seeni – nendega on hea tõmmise tasakaal paika sättida.

Ent kui soovid kindlat tulemust, lähene protsessile teadlikult. Vali värvimiseks hea pigmendisisaldusega värviseened, valmista lõng ette, pista kuivatatud seened ja lõng tulenevalt liigist soovitusliku suhtekaaluga potti ja jälgi hoolikalt temperatuuri.

Seejuures pea meeles, et paljud headest värviseentest kuuluvad mürgiseente hulka. Seega ära toimeta kunagi toidunõudega. Mürgistuse tekkimise vältimiseks tasuks lõngavärvimine ette võtta õues või hästi ventileeritud ruumis.

Tekstiilimeister Airi Gailit: «Seentega lõngavärvimine on lõputu mängumaa – õpi vaid seeni tundma ja katseta julgelt!» (Aldo Luud)

Pane tähele!
Värskete seentega värvimiseks võiks vahekord olla vähemalt 1 : 10 ehk 100 grammi lõnga kohta 1000 grammi (1 kg) seeni. Kuivatatud seente puhul saab hakata testima suhtest 1 : 1 – 100 grammi lõnga kohta 100 grammi seeni. Liigiti on pigmendisisaldus seentes väga erinev, seega tasub uurida konkreetse seeneliigi värviomadusi.

Tee nii:

1. Kui soovid värvimiseks kasutada värskeid seeni, puhasta need esmalt metsasodist. Seejärel kaalu. Meie panime jõulise punase saamiseks potti 200 g kuivatatud verkjas vöödiku kübaraid 100 g lõnga kohta.

undefined (Aldo Luud)

2. Purusta seened. Selleks on hea kasutada vana kannmikserit. Pane seened ja veidi vett blendrisse ja vurista läbi. Aga sama hästi saab töö tehtud ka näiteks kääridega.

undefined (Aldo Luud)

3. Pane seened koos veega potti, aja keema. Keeda umbes tunnike.

undefined (Aldo Luud)

4. Tee lõngast sobiva suurusega lõngavihud. Nüüd tee lõngale eelpeitsimine või kui oled kärsitu, pese lõng pesuainega ja jäta lihtsalt käesooja vette ligunema.

undefined (Aldo Luud)

5. Kurna keedus ära, et hiljem ei jääks seenepuru lõnga külge. Selleks pane ämbrile peale kurnariie ja vala keedus ämbrisse.

undefined (Aldo Luud)

6. Seo kurnariie kokku ja pane see teepakikesena koos vedelikuga tagasi potti.

undefined (Aldo Luud)

7. Võta märg lõng, pigista suurem vesi välja (ära vääna jõuliselt!) ja aseta see jahtunud seenekeedusesse. Potis peab tõmmist olema nii palju, et kogu lõng oleks kaetud ja lõngal oleks seal ruumi.

undefined (Aldo Luud)

8. Pane nüüd lõng 85−90kraadise temperatuuriga podisema. Kuumuta lõnga tunnike. Aeg-ajalt liiguta, et värv saaks ühtlane. Pea meeles, et lõnga keedust ei tohi kunagi keema lasta, sest see rikub ära lõnga kiu.

undefined (Aldo Luud)

9. Kui lõng on värvitud, pese see kergelt villašampooniga läbi, kuni lahtised pigmendiosakesed on eraldunud. Loputa ja pane kuivama.

undefined (Aldo Luud)

10. Ja ongi omanäoline loodussäästlikult värvitud lõng valmis!

Kuidas lõnga peitsida?

Lõnga võid seentega värvida ka ilma peitsimata, aga kui soovid kirkamat ja valguskindlamat tulemust, tasuks peitsimine siiski ette võtta. Kõige loodussäästlikum on selleks kasutada maarjajääd ehk alumiiniumkaaliumsulfaati.

Eelpeitsimiseks tee peitsilahus. Märjuta lõnga leiges vees umbes 15 minutit, siis lisa lõng peitsilahusesse. Kuumuta lahus aeglaselt 80 kraadini. Hoia lõnga umbes tund aega, sega aeg-ajalt. Seejärel võta lõng lahusest. Pigista hellalt suurem vesi välja (ära vääna jõuliselt ega loputa!) ning pane lõngad kuivama. Kui hakkad värvima kohe pärast peitsimist, pole vaja lõnga vahepeal kuivatada.

Eelpeitsimise suurim pluss on see, et peitsivett saad kasutada mitu korda järjest ehk ühekorraga saad ette valmistada suurema koguse lõnga.
Kiirem, ent sugugi mitte tõhusam variant on aga kaaspeitsimine. Selleks lisa vees lahustatud peitsaine koos lõngaga seenekeedusesse.

Vasakult: värvimata lõng, eelpeitsitud värvitud lõng, peitsimata värvitud lõng. (Aldo Luud)

3 ihaldatud värviseent

  • Kaneelpruunik – puuseen, mis annab imekauni lilla tulemuse. Selle seenega aga lihtsalt läbi keetes veel lillat seenetõmmist ei saa. Lilla pigment lahustub aluselises keskkonnas, selleks tuleb seenekeedusele lisada kas 25% amoniaakvett või kaltsineeritud soodat. Kaneelpruunik kasvab meie looduses hajusalt pehkinud lehtpuude okstel ja peenetel tüvedel, peamiselt lehtpuusaludes, põõsastikes.
Kaneelpruunikuga värvitud lõngad (Aldo Luud)
  • Verkjas vöödik – mürgiseen, mille jalg annab oranži tooni, kuid seenekübarat kasutades saad lõngale vägeva punase värvitooni. Eriti kauni tulemuse jaoks tasuks potti panna kaks osa kuivatatud seenekübaraid ja üks osa kuiva lõnga. Üks tavalisemaid Eesti lehikseeni, mida leiab eriti palju männikutest. Kasvuaeg august kuni oktoober.
Verkjas vöödikuga värvitud lõngad (Aldo Luud)
  • Juurepruunik – puuseen, millega saad kollaseid toone. Juurepruunikut leiad näiteks vanade lehisealleede alt. Värvimiseks on kõige paremad noored, kasvujärgus, veel kollase servaga või päris kollased viljakehad. Vana viljakeha annab määrdunud pruuni tooni. Muide, juurepruunikuga värvitud lõngad helenduvad ultraviolettvalguse käes.
Juurepruunikuga värvitud lõngad (Aldo Luud)

Allikas: Airi Gailit

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?