Vaata ja imesta! Tallinlanna ehitab üliägedaid miniatuurseid majamudeleid

Helle Rudi, 15. juuli 2020

«Kuna arhitektuur on kaduv kunst, võiks seda säilitada näiteks mudelitega,» tõdeb imelisi miniatuurseid maju meisterdav Xenia Shabanova.

Päkapikule või Pöial-Liisile sobivaid väikeseid elamuid on Xenia (33) hooti ehitanud kuskil seitse aastat. Kõige esimene näputöö rändas aga juba ammu prügimäele. «Uh, ma ei jäänud sellega üldse rahule. Suur ja kohmakas, lisaks polnud sel eriti detaile,» raputab ta pead. Just vaikne nokitsemine tillukeste nüansside kallal naisele kõige rohkem meeldibki. «Mul on üks prügikast, millega väga rahul olen,» lausub miniaturist uhkelt.

PEENIKE TÖÖ: Selle prügikasti üle majakese kõrval on Xenia väga uhke. (Erakogu)

Vanaisa varandus

Esimene mälupilt mudelmajast pärineb Xenial lapsepõlvest. «Sõbranna juures nägin ühte ja see kuulus tema vanaisale. Ta rääkis, et vanaisal on selliseid maju terve tuba täis. Ma ei tea, kas see vastas tõele. Võib-olla oli lihtsalt lapse suurustamine, aga siis tundus väga võimas.» Salapära lisas seegi, et toonastes nukufilmides seiklesid tegelased just mudelmajadest ehitatud võlumaailmas. «Ma pole sellele mõelnudki, et võiksin nukufilmistuudios töötada. Pigem mitte, sest seal peaks režissööri nägemuse põhjal tegutsema. Mulle meeldib ise mõelda,» pakub ta.

Tunnustatud fotograaf

Ametilt on Xenia tunnustatud fotograaf ja peamiselt pildistab pulmi. Näiteks eelmisel aastal valiti tema foto väga mainekal konkursil ühes kategoorias esimeseks. Üldvõistluses jäi sama pilt napilt teiseks. Ent viimasel ajal trügib kõrvale ka aerofotograafia, mille peamine ülesanne on leida vaatenurk, mida veel nähtud pole. «Kõrgelt vaadates on terve maailm makett,» naerab fotograaf, et drooni lennutamine õpetab eriti palju katuste kohta. Kui pildistamine on muinasjutulisem, siis näputöös ajab Xenia taga võimalikult tõetruud tulemust. «Populaarne on teha tänapäevast arhitektuuri. Mulle meeldivad aga hüljatud tööstushooned ja puitarhitektuur. Tallinnas on mu meelispaigad jalutamiseks just Kopli ja Kadriorg.»

NÄITUSENI ON AEGA: Algusest lõpuni ise tehtud maju on Xenial plaanis ehitada neli-viis, alles siis võib näitusele mõelda. Plaan on meisterdamise juures esimene samm. (Merilin Ulm)

Arhitektuur on kaduv kunst

Varem on Xenia meisterdanud nii puhtalt komplekti juhiste järgi kui ka mõnda komplekti oma äranägemise järgi tuuninud. Praegu on eesmärk algusest lõpuni üks maja ise valmis teha. «Muusa» on näiteks pärit Kadriorust ja kui hiljuti kuulis miniaturist, et hoone läheb lammutamisele, andis see ainult hoogu juurde. «Käin palju ekskursioonidel. Kurb on kuulda, kuidas räägitakse, et siin oli viis aastat tagasi maja, mida ei õnnestunud päästa. Kuna arhitektuur on kaduv kunst, võiks seda säilitada näiteks mudelitega,» pakub ta.

«Kas teadsid, et kunagi käis Kadriorus rong?» uurib Xenia. Järgmiseks tahaks naine ehitada maketi kohast, kus ristuvad Vesivärava, Faehlmanni ja Wiedemanni tänav. Nimelt leidis ta hiljuti arhiivist pildi, kus selles ristumiskohas seisab rong. Kuigi enamikul hoonetest on muutunud rohkem kui pelgalt uus värvikiht, jääb telemaja suunas isegi paar maja, mis hoolimata ajahamba puremisest endiselt püsti püsivad. «Panin selle pildi ühte rongihuviliste gruppi üles, sest tahtsin teada, mis rongiga täpselt tegemist oli. Poole tunniga sain vastuse,» muigab ta, et fanaatikuid leidub kõikjal.

(Merilin Ulm)
(Merilin Ulm)

Asfaldiretsept

Xenia tööpind pole suur. Järgmise maja skeem koos akendega lebab raamaturiiulil. «Aknad on vist liiga suured,» tõdeb ta. Lisaks on paberil kaks inimese kuju, et õigeid proportsioone jälgida. Värvid seisavad lauasahtlis ja väike ratastel kapp peidab endas liime või sammalt-samblikku, millega katta nii mudelmaja esist muruplatsi kui ka katust. «Kord korjasin hommikul kell viis sammalt. Naaber jalutas koeraga väljas ja vaatas mind veidi imelikult,» meenutab ta lõbusat seika. Aknaklaasiks sobivad näiteks mänguasjapakend ja plastist maasikakarp. Palju leiab meisterdamisel abi ka internetist, ent sealseid õpetussõnu tuleb võtta grammikese soolaga. Xeniale meenub hästi keeruline asfaldi tegemise retsept. Päris bituumeni ja killustikku vaja ei läinud, aga palju puudu ei jäänud. «Tulemus polnud hea ja mõtlesin ise uue retsepti. Segasin kokku valge liiva, liimi ja musta värvi. Sai kordades parem ja leidus teisigi, kellele see retsept meeldis.»

MUDELMAJAD: «Tolmu võtavad neilt ainult aeg ja tuul,» naerab Xenia, et pärast valmimist jäävad majad seisma ja oma aega ootama. Kapis on ka mudelrong ja see läheb käiku siis, kui hooneid saab kokku linnaosa jagu. (Merilin Ulm)

Otsib metseeni

Siiski on see pelgalt näiline, et miniatuuride hobi võtab miniatuurselt vähe ruumi. Kuigi nokitsemiseks ballisaali tarvis ei lähe, siis eksponeerimiseks küll. Eks unistab Xeniagi natuke sellest, et kunagi saaks oma kätega ehitada terve linna. Taoline ettevõtmine vajaks aga väga suure südamega metseeni. «See on tohutu töö ja kui tunnid ära jagada, tuleks kokku ehk koristaja palk Indias,» tõdeb ta. Kunagi naine isegi kaalus ideed ühel idufirmade võistlusel välja käia, kuid esimese koha summa eest, milleks oli 25 000 eurot, oleks piisanud vaid killukeseks. «Tallinnast peaks olema makett,» rõhutab ta, et tegemist on uhkuse asjaga. Lähimad sarnased vaatamisväärsused on Hamburgi Wunderland ja Peterburi Grand Maket Russia. «Veneetsia on kanalitega küll ilus, aga mina sündisin siin ja minu linn on Tallinn,» ei ahvatle teda ka mõni eksootilisem paik.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?