MÜÜDID JA TEGELIKKUS | Millised rahvasuus levivatest sääsetarkustest tõele vastavad?

Helen Perk, 8. juuli 2020

Eesti suve üks tüütumaid osi on teadupoolest … sääsed. Selles oleme ilmselt kõik ühel meelel. Ent kui õppida tundma pinisejate hingeelu, saab täitsa kenasti koos eksisteerida. Millised rahvasuus levivatest sääsetarkustest tõele vastavad, kommenteerib bioloog, looduseuurija ja -fotograaf Urmas Tartes.

Haised higi järele, tõmbad sääski ligi.

NII JA NAA

Sääski meelitavad kolm tegurit. Väljahingatav süsihappegaas, soe kehatemperatuur ja nahalt lenduvad keemilised ained, millest tuntuimad on piimhape ja oktenool. Et sääske ligi meelitada, peab ühekorraga olema kolmest tegurist täidetud vähemalt kaks. Nii ongi, et pärast seda, kui inimene on teinud näiteks trenni või füüsilist tööd, tikuvad sääsed talle rohkem ligi. Samas rahulikult jalutanud inimene tõmbab neid vähem. Vanarahvas näiteks pesi end enne metsa minekut puhtaks!

Sääsed eelistavad naisi.

NII JA NAA

Sääskedel puudub sooline eelistus. Pigem võivad nad kiusata rohkem mehi, sest need on tavaliselt suuremat kasvu, eritades seetõttu rohkem süsihappegaasi. Samas rasedad naised meelitavad sääski rohkem kui need, kes ei ole lapseootel. Põhjuseks suurem ainevahetus ja hingates eristuv süsihappegaas. Ka on rasedate naiste alakeha temperatuur tavapärasest veidi kõrgem, mistõttu nahalt lendub rohkem sääski tõmbavaid aineid. On siiski üks võimalus, miks just naised on sääsemagnetid. Nimelt on asi parfüümides ehk oktenoolis, mida lõhnades vahel kasutatakse. Tõenäosus, et naised kasutavad erinevaid parfüüme, on tavaliselt lihtsalt suurem.

Sääsed eelistavad ühte veregruppi teisele.

VALE

Sääsk ei saaks veregrupist teada enne, kui on verd imema asunud. Ja pole näidatud ühtegi vaatlust, kus sääsk kord juba imema asudes selle katkestaks ja n-ö paremat verd otsima asuks. Samas pole teada ka ühtegi kaudset mehhanismi, kuidas üks või teine veregrupp intensiivistaks sääski meelitavaid tegureid.

Täisimenud sääsk ei tule teist korda samasse kohta verd võtma.

NII JA NAA

Täisimenud sääsk läheb kõhutäit seedima ega tule kohe uuesti imema. Kuid kõhutäis seeditud ja munad munetud, võib sama sääsk tulla uuesti verd imema küll. Sisuliselt on see väide õige ühe õhtu kontekstis. Paari nädala kontekstis aga see ei kehti.

Ja veel! Verd täis sääse mahalöömisest võib ebasobivasse kohta jääda ebameeldiv vereplekk, seega tuleks ta jätta rahule. Suure tõenäosusega süüakse taoline rahulikult paigal olev sääsk kellegi poolt järgmistel päevadel nagunii ära.

Sääski on lihtsam vältida kambakesi liikudes.

NII JA NAA

Sääsed on paigalised loomad, tegutsedes kuni kilomeetri raadiuses sünnikohast. See tähendab, et ühes paigas on üsna lõplik arv sääski. Kui sääskede juurde läheb üks inimene, siis kogunevad kõik sääsed tema juurde. Kui samasse kohta läheb rohkem inimesi, jagunevad sääsed kõikide vahel ja üksikut ründavate sääskede hulk on vastavalt väiksem. Seega on hulgakesi koos käimine tõepoolest leebem.

Saialilled hoiavad sääski eemal.

ÕIGE!

Paljud taimed sünteesivad oma lehtedes ja vartes aineid, mille eesmärk on putukaid peletada, ehk on olemuselt looduslikud putukamürgid. Väikeses koguses on nad sageli kasutusel maitseainetena, suures koguses ka inimesele eluohtlikud. Ka saialill kuulub nende hulka. Saialille kõrval võib kasvatada veel piparmünti, sidrunheina, küüslauku, lõhnheina, maarjaheina, lõhnavat madarat, angervaksa, mesikat, soolikarohtu.

Looduses uidates riietu kollasesse, sääsed ei armasta just seda tooni.

NII JA NAA

Sääsed on kohastunud otsima tumedaid kogusid, sest nende looduslikud saakloomad on tumeda karvaga. Ka kiirgab hele riietus vähem soojust.
Kui sääsk on juba meie läheduses, juhatavad neid varem kirjeldatud tegurid ehk süsihappegaas, kehasoojus, nahalt lenduvad ained ja värvusel enam tähtsust ei ole.

Unustusse vajunud veeanumad maja ümber on sääskede rõõm.

ÕIGE

Mitmed sääseliigid kasutavad munemiseks ja vastsete arenguks erinevatesse veeanumatesse kogunenud vett. Olgu selleks räästa all hoitav vihmavett koguv vann, aiamaa kastmiseks kasutatav vesi, lillevaas, iluaia veesilm, lomp. Kus vesi püsib kuni kaks nädalat, sobib see sääskede vastsetele kasvamiseks. Mida rohkem maja ümber selliseid veeanumaid on, seda enam ka sääski. Samas neist loobuma ei pea, aitab ka kord nädalas tühjendamine kogu sääsehooaja kestel.

Sääsepunni kihelust leevendab söögisooda või nuuskpiiritus.

ÕIGE

Mõlemad aitavad. Kõige lihtsam ja esimene asi on pistekoht seebiveega hoolikalt puhtaks pesta ja hoiduda kratsimisest. Sageli on punni kratsimisest tingitud saastumine sääsepistest hullem. Sääsepistet leevendavad veel aaloe, basiilik, hambapasta, külm kompress, viinakompress. Apteekides müüakse ka spetsiaalseid sääsepisteleevendajaid, millest on abi.


Uutmoodi sääsepeletid

Mis kaitseb tõhusalt sääskede eest? Eks ikka vanad tuttavad sääsepeletuspihused. Aga oh, kuidas need haisevad! Otsisime alternatiive ja leidsimegi.

Pharmadocti sääsevastane plaaster

Hind Coopi poodides 2.79 (18 tk) (Tootja)

Läbipaistvad diskreetsed plaastrid, nõudepesuvahendi sarnase tsitruseliste lõhnaga. Kuna üks plaaster on üsna väike, panime riietele kaks korraga. Toimisid täitsa eeskujulikult, sääsed tiirutasid, aga ükski peale ei maandunud. Isegi parmud pelgasid. Kuna plaastrit tuleb iga 20 minuti tagant lõhna intensiivistamiseks hõõruda, on kasutamine siiski veidi tüütu.

Mysticali sääsepeletaja käevõru

Hind Magaziinis 1.49 (Tootja)

Põnev nipp pinisejaid peletada. Ehi käsi, kasuta jalavõruna, tee kasvõi pats! Lõhn muidugi ei meeldi meile üldse, see on väga pealetükkiv. Sääsed aga jäävadki ümber tiirutama, ükski maanduda ei söanda. Lubab kaitset lausa 200 tundi, mis jäi meil küll katsetamata. Aga ühe korraliku niitmise ja lõkkeõhtu päästis võru veatult. Sobib ka lastele. Veekindlus on suureks plussiks. Kasutame veel!

Brosi sääsetõrjesuits

Hind Rimis 2.55 (10 tk) (Tootja)

Vahend tossab leebelt ja ka suhteliselt lõhnatult. Töötab väga hästi, sääskedele see suits kohe üldse ei passi – pinisevad eemal. Tunni-poolteistmega saab ühe ringiga hakkama. Väga rohke putukarünnaku puhul soovitame sussutada korraga kaht või enamat tossajat. Miinus on see, et istumispaigast eemale liikudes sääsekaitse kaob.

MozziWatchi looduslik sääsepihus

Hind Kaubamajas 9.90 (75 ml) (Tootja)

Kui sa loed pakendilt, et toode on looduslik, meeldiva lõhnaga ja kaitseb 6 tundi, oledki müüdud! Ega eriti pettuma peagi. Pihusel on tõesti meeldiv värske lõhn. Riietele plekke ja rante ei jäta, isegi mitte tumedatele. Päris 6 tundi sääski eemal ei hoia, kuid poolteist-kaks võib muretumalt õhtuhämaruses jutustada küll. Parmud hoiavad samuti eemale!

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?