Mine kaema: nii palju häid näituseid!

Helina Piip, 20. mai 2020

Karantiiniajal suleti suurepärased näitused muuseumisaalidesse justkui uinuvad aarded pärlikarpidesse. Nüüd on uksed taas valla ja kunsti saab nautida ekraanide vahenduseta.

Adamson-Ericu muuseum
Legendaarne meister

Olev Subbi, «Tüdruk uksel», 1971 (Stanislav Stepashko)

Vaid päev enne eriolukorra kehtestamist jõuti Tallinnas Adamson-Ericu muuseumis avada Olev Subbi maalinäitus «Ideaalmaailmade otsinguil». Väljapanekuga tähistatakse kunstniku 90. sünniaastapäeva. Töödel segunevad mälestused, unistused ja olevikuhetked – siin on romantilist maaelu, vaikelusid, akte, salapärast linna. Kogu tervik loob kerge ja helge meeleolu, justkui hõljuks ka näitusesaalis igavene suvi. «Tahan luua teist maailma, mis eksisteerib sama kindlalt kui meie oma ja meile veidi tuttavate reeglite järgi,» on öelnud Subbi ise. Avatud 25. oktoobrini.

Tallinna kunstihoone galerii
Alati oodatud kevadnäitus

Tiit Pääsuke, «Naine tanuga. Kunstnik Kris Lemsalu», 2020

Eesti Kunstnike Liidu iga-aastane kevadnäitus tähistab tänavu 20. sünnipäeva! Seekordne väljapanek avatakse kahes osas: juba homsest saad kunstihoone galeriis vaadata Kai Kaljo kureeritud näitust «Kunstnikud maalivad kunstnikke». Portreežanris töid on siin suisa 66 kunstnikult. Avatud 5. juulini. Kevadnäituse ülejäänud osad avatakse juunis.


Kumu
Mõtle kaasa

Ando Keskküla, «Vaade linnale (natüürmort linnavaatega)», detail, 1976
Vello Vinn, «Lend», söövitus, 1977 (Stanislav Stepashko)

Kui sul on veel nägemata Vello Vinna graafikanäitus «Vastupeegeldus», ühita see jalutuskäik reedel avatava Ando Keskküla näitusega «Tehnodeelia ja tegelikkus».

Nii suurt ülevaadet Vello Vinna töödest pole varem olnud. Esindatud on kunstniku teravmeelne graafika, eksliibrised, illustratsioonid ja plakatikujunduste fantaasiarikas maailm. Koos Vinnaga osaleb näitusel kuus nooremat kunstnikku, kes on saanud inspiratsiooni vanameistri loomingust. Avatud 9. augustini.

Ando Keskküla näitus hõlmab kunstniku loomingut 1960ndate lõpust 2000ndate keskpaigani. Terve oma elu tundis Keskküla huvi uute tehnoloogiate vastu – kuidas see muudab meie taju ja tegelikkust. Peale maalide on väljas videokunst. Avatud 13. septembrini.

Mikkeli muuseum
Värvikas kollektsionäär

Peeter Ulas, «Kunstikoguja Mart Lepp» (Stanislav Stepashko)

Mikkeli muuseum Kadriorus tutvustab kollektsionäär Mart Lepa erakogu, mida hinnatakse Eesti üheks suuremaks. Näitus «Isiklik sajand. Mart Lepa kunstikogu» kostitab vaatajat nii tänapäeva kunstnike tööde kui ka aegumatu Eesti kunsti klassikaga 20. sajandi esimesest poolest. Avatud 27. septembrini.

Tartu Jakobi galerii
Veel vaid paar päeva!

Eve Luik näituse avamisel

Kiirusta, et ära vaadata Eve Luige 70 aasta juubeli näitus «Iluotsija», mis veel viimaseid päevi avatud. Näitus hõlmab kunstniku loomingut läbi nelja kümnendi, kuid kõige enam töid on siiski eelmisest aastast. Eve Luige maailm on fantaasiaküllane ja meditatiivne. Ta on öelnud, et: «Püüan luua oma kunstis nähtavat korda nähtamatu ürgkorra järgi.» Avatud 22. maini.

Tartu kunstimaja
Osale oksjonil

Mirjam Hinn, «Anonüümne mateeria II», 2019 (Madis Katz)

Monumentaalgaleriis on näha tööd, mis lähevad 29. mail Tartu kunstioksjonile. Osaleb 50 kunstnikku. Ka eelmise aasta viimasel päeval lahkunud Peeter Allikult on üks maal aastast 1988. Tutvu tööde ja kunstnikega veebiaadressil Oksjon.kunstimaja.ee, kus on kirjas taieste alghinnad ning info oksjoni toimumise kohta.

Linnamuuseum
Vaata ja imesta!

Karahvin Epp ja Madis Eelmaa kogust (klaas, email, käsimaal) pärineb 20. sajandi alguse Venemaalt.

Epp ja Madis Eelmaa näitus «Koos itta ja läände» jätkab linnamuuseumi sarja «Kogu ja lugu», kus tutvustatakse tallinlaste põnevaid kollektsioone. Seekord uudista perekond Eelmaale kuuluvaid portselan- ja kristallesemeid ning eksootilisi kunstitöid, mis toodud kaugetelt reisidelt. Epu kirg on portselan, Madisel klaas, ühiseks huviks aga budistlik arhitektuur, skulptuurid ja käsitöö. Kogus olevast 450 lõikelauast mahtus näitusele kolmandik. Karahvine on kodus aga kakssada! Avatud 27. septembrini.

Vabamu
Meie oma inimesed

«Kuidas ja kellega kestame järgmised 100 aastat?» tõstatab näitus küsimuse.

Vaata, kuidas fotograaf Birgit Püve jäädvustas Eestimaa inimesi ja argielu, kui rändas vabariigi sajandal juubeliaastal mööda Eestit kaameraga ringi. Näitust «#kuidasmekestame» saad külastada 29. septembrini.

Järgi erinõudeid

Kuigi muuseumid on taas avatud, paluvad näitusepaigad arvestada eritingimustega:

  • Sissepääsude ja kassade juures on käte desinfitseerimisvahendid. Muuseumid puhastavad ja desinfitseerivad ka ise korrapäraselt enim kasutatavaid pindu.
  • Järgi kõikjal 2 + 2 reeglit.
  • Külastajate grupi maksimumsuurus on kümme inimest ja giid.
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?