KASULIK TEADA! Aia janu kustutab õige kastmine

Helen Perk, 20. mai 2020

Nobenäpud on seemned ja taimed juba ammu mulda pistnud. Nüüd aga tekitab peamurdmist kastmine. Seda, mida, millal ja kui palju kasta, õpetab aianduskeskuse Hansaplant turundusjuht Mari Oad.

Milline vesi sobib koduaia kastmiseks?
Kastmiseks passib hästi eelnevalt soojendatud vesi. Liiga külma vee sattumine lehtedele võib esile kutsuda termilise šoki. Ehk näiteks kaevuvesi peaks enne kasutamist päevakese õues või kasvuhoones tünnis seisma. Lausa maiuspalaks on taimedele aga vihmavesi, sest see on pehme ja soe, meeldides neile kohe väga. Pealegi aednikule tasuta käes!

Kuidas arvestada veekogust, et muld saaks piisavalt niisutatud?
Kastmisel on nutikas lähtuda kuldreeglist, et harvem ja põhjalikult on alati parem. Levinuim viga ongi see, et kastetakse küll tihti, kuid vähese kogusega ja vesi valatakse taimealuse mulla asemel otse taimele. Nii jäävad nad ikkagi janusse.
Kõige olulisem on oma aeda ja selle vajadusi tundma õppida, kuid veekoguse arvestamisele aitab kaasa siiski ka paar üldisemat teadmist:

  • 1 m2 pinna kastmisel 10 liitri veega saab muld märjaks 10 cm sügavuseni. See on piisav, et madalakasvulised püsikud, muru ja suvelilled end hästi tunneksid. Ülejäänud aiataimede kastmiseks peab veekogust suurendama.
  • 1 m kõrguse puu kastmiseks tuleks arvestada 10 liitrit vett.
  • Pista pärast kastmist nimetissõrm mulda ja vaata, kas vesi on jõudnud piisavalt sügavale. Kui muld on sõrmesügavuselt veel kuiv, jätka julgelt kastmist.

Kas kastmisvajaduse otsustab taim või määrab ilm?
Veevajadus sõltub nii taime vanusest kui ka kohast, kuhu ta on istutatud. Päikese käes on veevajadus suurem, varjus väiksem.

  • Kasvuhoones kasvavad taimed vajavad rohkem vett, sest seal on õhutemperatuur kõrgem.
  • Rõdul või terrassil konteinerites taimi kasvatades on temperatuur küll jahedam kui kasvuhoones, aga päikese ja/või tuule käes võib mullapind kiiremini läbi kuivada. Seega peab ka neid sagedasti kastma.
  • Eriti hoolsalt ja tihedamini vajab vett taim, mis istutatud sel ja ka eelmisel kevadel. Loomulikult ei tohi kuival suvel unustada ka vanemaid olijaid!
  • Sama kehtib ka puude ja põõsaste kohta. Nende juurdumine võtab küll kauem aega, aga kui see on toimunud, piisab edaspidi juba üksnes vihmaveest.
  • Üheks märksõnaks võib olla ka viljade valmimise aeg. Ehk seni, kuni viljad pole küpsed, tuleb taimi eriti korrektselt kasta, hoida muld niisutatuna. Herned, oad, tomatid ja kartulid vajavad õite puhkedes rohkem vett, kurk ja salatid aga armastavad pidevat niiskust, sest muidu muutuvad maitselt mõrkjaks.

Igivana küsimus: kas kasta õhtul või hommikul?
Sobivaim aeg kastmiseks on varajane hommik või hiline õhtu. Päikesepaistel aurustub vesi liiga kiiresti ja lehtedele jäänud kastmisveepiisad võivad kuumuses taime põletada.

Millal ja kas üldse lisada kastmisveele väetist?
Taimede toitainevajadus on erinev. Üldine reegel on: mida suurem taime maapealne osa, seda rohkem vajab ta ka lisajõudu ehk väetist. Samas võib suvelilledele ja köögiviljadele igal kastmiskorral vette lisada pisut vees lahustuvat väetist − see toetab taimede kiiret kasvu ja tagab rikkaliku õitsemise, viljumise ning kõrge saagikuse. Maitsetaimedel pole aga väetamine väga oluline. Väetiseveega taimi kastes olgu muld juba enne märg, siis omastavad nad toitaineid paremini.


Nutikas kastmislahendus hellitab taimi ja aedniku närve
Aia kastmine ei pea olema füüsiliselt koormav voolikute tarimine, appi saab võtta mitmeid kavalaid abimehi. Näiteks automaatse tilkkastmissüsteemiga kastad muretult rõdu- ja terrassitaimi. Ka kasvuhoones köögiviljade kastmiseks on sedasorti lahendus ideaalne, kuna ühe taime kohta saab määrata täpse veekoguse. Kastmise teevad mugavaks ka erinevad kerged pihustid, keerukamate süsteemideni välja. Et taimed kuuma päikese käes janusse ei sureks, soeta aga automaatne veetaimer, mida vastavalt ilmateatele sättida saab.

Aiamaa ja kasvuhoone


Elho vihmavee kogumise nõu Pure Draindrop
Hind Bauhausis 225.00
Disainilt stiilne, kasutamiselt lihtne vihmavee kogumiseks mõeldud anum, mille saab paigaldada otse vihmaveetorule. Keera vaid kraani ja vii väärt kraam taimedele nautimiseks.


Kärcheri kastmisüksus WT 4
Hind veebilehel Kaercher.com 42.98
Elektrooniline taimer vabastab kastmisest kasvõi terveks suveks, sest iga kastmissessioon algab ja lõpeb automaatselt eelmääratud ajal. Seetõttu voolab vesi vaid siis, kui seda on tõesti vaja, mis säästab keskkonda ja raha.


Treegatori kastmiskott Jr. Pro
Hind veebipoes Kasvumaja.ee 33.60
PVC-materjalist veeanum asetatakse puutüve ümber niisutama selle ümber olevat maapinda. Kastmiskott ei niisuta pinda üleliia, säästab vett ja jaotab seda ühtlaselt. Samuti vähendab umbrohu tekkimise võimalust.

Rõdu ja terrass


InnovaGoodsi klaasist kastmispall
Hind Koduekstras 15.00 (2 tk)
Lilleamplid ja rõdukastid kaotavad vett väga kiiresti. Kastmispallid aitavad mullas niiskust säilitada isegi paar nädalat ja boonusena on omamoodi silmailuks.


Gardena tilkkastmissüsteem Micro-Dip
Hind K-Rautas 12.83
Mugav ja ökonoomne lahendus mitme taimepoti või peenra üheaegseks niisutamiseks, võimaldab veekogust taime kohta täpselt doseerida.


Balconera alt kastetav rõdukast Cottage
Hind veebipoes Aednik24.ee 34.09
Poti sisse on integreeritud automaatne kastmissüsteem, mis hoiab altpoolt mulda mõõdukalt niiskena. Nii piisab isegi kuumal ajal veemahuti kogusest nädalaks ajaks.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?