Pesumodellist sai rahvalemmik: Rootsi printsess vahetas koroonakriisi ajal tiaara haiglariiete vastu

Helle Rudi, 20. mai 2020

Rootsi printsess Sofia oma kirevat minevikku ei häbene ja võtab kuninglikke kohustusi väga tõsiselt. Koroonakriisi ajal läks kahe poja ema eesliinile tööle ja vahetas tiaara haiglariiete vastu.

Kui avalikkus kümme aastat tagasi kuulis, et prints Carl Philipi uus kaaslane on Sofia Hellqvist, ehmatas noormehe valik esialgu ära nii rootslased kui ka kuninga Carl XVI Gustafi ja kuninganna Silvia. Tulevane minia figureeris varasemalt kõmumeedias ja sellist tähelepanu ei otsi ükski kuningakoda. Ent sama kiirelt, kui naine võitis ühe ihaldatuma poissmehe südame, kadus tema ümbert kahtluseloor.

Sofia sündis lihttööliste perre ja on kolmest tütrest keskmine. Koolis paelus tüdrukut kunst, ta armastas laulda, tantsida ja klaverit mängida.
Muusikaõpingutest oli hiljem kasu, sest tavapärase pulmakõne asemel kirjutas naine hoopis laulu. Värskele abikaasale pühendatud pala kandis pulmapäeval ette paari lähedane sõber.

Bravuurikas tõsielutäht

Keskkooli lõpetamise järel suundus Sofia Stockholmi ja töötas ettekandja ning bikiinimodellina. Arvatavasti ei leia maailmas ühtegi teist printsessi, kes on poseerinud nappide püksikute väel meesteajakirjale, ülakeha katmas kõigest elus madu. Seejärel osales tulevane kuningakoja liige kohalikus tõsieluseriaalis «Paradiisihotell» ja sebis end toakaaslase otsingutel finaali.

Meelelahutustähena jagas Sofia intervjuusid lahkelt ja sõnu pikalt ei valinud. Sellest ajast pärinevad küllaltki vürtsikad väljaütlemised. Näiteks: milline oli tema jaoks kõige huvitavam seksikogemus? «Jää peal! See juhtus talvel, kui olime sõpradega kalastamas.» Nagu ka ülestunnistus, et ta suudles Ameerika täiskasvanute filmitööstuse staari Jenna Jamesoniga ja naudib säärase sisuga filme.

Ühes hilisemas intervjuus lausus printsess, et kahetseda pole midagi. Kokkuvõttes kasvatavad kõik kogemused iseloomu, ehkki samasuguseid otsuseid ta enam ei teeks.

Ameerikasse ja taas Rootsi

Printsiga kohtumise ajaks oli Sofia teinud elus kannapöörde. 2005. aastal kolis ta New Yorki ning asus õppima raamatupidamist ja äri. Õpingute kõrvalt töötas naine joogaõpetaja ja baaridaamina. Tõsisemad teemad kulusid marjaks ära, sest hiljem asutas Sofia Aafrika laste hariduse ja heaolu parandamiseks heategevusfondi.

Noorte teed ristusid esimest korda 2007. aastal, ent esmakohtumine ei jätnud kummalegi suuremat muljet. Pealegi oli toona printsil kindel tüdruksõber käevangus. Kui Carl Philip ja tema kallim Emma Pernaldi pikale suhtele joone alla tõmbasid, sai siniverelisest kohe tuntud nägu Stockholmi ööklubides. Seal ta oma tulevase kaasaga kohtuski.

Tõeline armastus

Pulmaeelses intervjuus tõdes Carl Philip, et enne Sofiaga kohtumist ei olnud ta tõelist armastuse maagiat kogenud. Rootsi meedia otsis seepeale üles ekspruudi Emma, kes sellise avalduse üle üksnes nina kirtsutas.
Kuigi kuningas ja kuninganna polevat Carl Philipi pruudivalikut heaks kiitnud, võitis armastus. 2014. aasta suvel teatati noorpaari kihlusest ja pulmad toimusid aasta hiljem. Abieluettepaneku tegemine oli printsile paras väljakutse. Ööl vastu elu ühe olulisema küsimuse küsimist ei saanud peigmees sõba silmale ja pelgas, et ärevus reedab kogu üllatuse. Läks teisiti. Sofia seadis end tööleminekuks valmis, kuid põlvitav peig andis päevale hoopis teise hoo.

Teistsugune kuninglik pulm

Kuninglikke pruutkleite tutvustanud dokumentaalis mainis printsess Sofia, et unistas tegelikult tagasihoidlikest pulmadest. Ent lisas siis lõbusalt, et: «Printsiga abielludes ei tulnud see kõne allagi.»

Lihtsast perekondlikust sündmusest jäi asi küll kaugele, kuid see kuninglik pulm oli ebatavaliselt isikupärane. Alguses, nagu ikka, ilusad kleidid, stiilsed frakid, sätitud soengud ja kõrged kontsad, Euroopa kroonitud peade noogutused ja tervitused. Ent Mendelssohni pruudimarsi asemel kõlas hoopis «Athair ar Neamh» («Father in Heaven») Enya esituses ja popmuusikat mahtus pidupäeva veelgi. Pärast jah-sõna esitas Salem Al Fakir Coldplay loo «Fix You» ja õhtul tantsisid külalised DJ Avicii järgi.

Pruutkleidi disainis Sofiale Rootsi moelooja Ida Sjöstedt, kuid printsess on teadupärast ka Eesti moelooja Lilli Jahilo austaja.

Kiusamine ja düsleksia

Praeguseks on printsess Sofia värvikas minevik unustatud. Peres kasvab kaks poega: prints Alexander (4) ja prints Gabriel (2). Oma tegevustes keskendub paar tervise ja noorte teemadele. Nii haldavad nad näiteks ka fondi, mis keskendub kiusamisvastasele ennetustööle ja düsleksiale.

Tegemist on südamelähedaste teemadega, sest lugemis- ja kirjutamisraskustega on kimpus nii kuningas Carl XVI Gustaf kui ka prints Carl Philip. «See oli suur kergendus, kui sain neljandas-viiendas klassis diagnoosi. Ma polnud lihtsalt rumal, vaid sellel oli põhjus,» rääkis düsleksia tõttu narrimise alla sattunud prints ühes dokumentaalfilmis. Mõlemad tõdesid, et hoiavad poegade arengul hoolsalt silma peal, sest tõenäosus on suur, et sarnane mure kimbutab ka pisiprintse.

Vabatahtlikuna eesliinil

Selle aasta aprilli keskel alustas printsess Sofia vabatahtlikuna tööd Sophiahemmeti haiglas, mille patroon ta on. Kolmepäevase kiirkursuse läbis naine koos koroonakriisi tõttu tööta jäänud lennufirma SAS stjuardesside ja hotellitöötajatega. Haigepõetaja tööks ja patsientidega tegelemiseks printsessil pädevust pole, kuid ta on lubanud aidata haiglatarvikute desinfitseerimise, köögi- ja muude abitöödega.

Ent kuninglike kohustuste kõrvalt pole kuhugi kadunud ka kunstihuvi. Sarnaselt Cambridge’i hertsoginnaga on ka printsess Sofia haaranud fotokaamera. Eelmisel nädalal 41. sünnipäeva tähistanud prints Carl Philipist tegi kuningakoja Instagrami jaoks ilupildid just Sofia.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?