Kardinate mitu nägu ja tegu

Helle Rudi, Helen Perk, 13. mai 2020

Aknakatted võivad olla nii funktsionaalsed kui ka täiesti dekoratiivsed, osavalt mängides ühendavad aga endas mõlemat. Sunoreki disainer Lyselle Toom aitab kardinat valida.

«Koju aknakatet otsides võta esmaseks mõõduks akna suurus. Väikeste akende puhul tuleks läbi mõelda, millisesse ruumi neid plaanitakse, kas akent avatakse tihti või pigem harva, mida ja kui palju varjata soovitakse. Siin on heaks valikuks kompaktsed voldikkardinad, mis kinnitatakse klaasiavasse, ribakardinad või minirulood. Alati toimib ka lihtsa valge, kergelt läbipaistva kanga kasutamine, mis jätab alles maksimaalse valguse ja õhu,» räägib disainer. «Suuremate akende puhul on mänguruumi pisut rohkem.»

Kõrgused ja kogused paika
«Kardinapuu kinnitamine õigele kõrgusele aitab muuta toa avaramaks,» juhendab Lyselle. Ta soovitab kinnitada puu aknapalest vähemalt 10−15 cm kõrgemale ja isegi võimalikult lae lähedale. Nii saavutab ruum oma visuaalse suuruse. Kui toas on kõrged kapid või riiulid, võib aknakatte kõrguse määramisel lähtuda ka nende horisontaaljoonest.
Edasi suuna tähelepanu kardinate pikkusele. «Kerge hooletusega põrandapinda puudutav kangas on väga ilus. Kui aga kardin on liiga pikk ehk alumine serv lohiseb maas juba üle 20 cm, ei ole tulemuseks elegantne hooletus, pigem lohakus. Kui kangas lõpeb üle 5 cm põrandast kõrgemal, on kardin liiga lühike. Selline pikkus muudab seina visuaalselt madalamaks ja üldilme jääb poolik,» märgib disainer.
Ka kardina õige laius on oluline. Liiga vähe kardinat akna ees võib disaineri arvates jätta vaatajale mulje pigem suvaliselt ette tõmmatud linast kui hoolsalt valitud aknakattest. «Kui kangast on akna ees vähe ja paigaldatud veel aknale väga lähedale, blokeerib see valgust. Liigne materjal jätab aga massiivse mulje, mis ei ole samuti kõige hubasem variant.»

Toonid ja mustrid
Pole mingi uudis, et heledad toonid teevad ruumi avaramaks. «Samas ei tasu akna ees välistada ka tumedat, see teeb ruumi märksa hubasemaks,» ütleb Lyselle. Mustritega annab see-eest luua rõõmsa ja elava toa. «Mustrilisi kardinaid eelistades peab arvestama ka ruumis olevate detailide ja mööbliga,» jagab ta näpunäiteid. Sel juhul tasub lihtsalt läbi mõelda, millele soovitakse toas tähelepanu tõmmata, mida tagaplaanile jätta.

undefined (Mårten Linton)


Kirju valik
Kangaskardinad on väga hubased, kuid neile leiab ohtralt põnevaid konkurente. Mis on moes, mis on uut? Avaekspertide ostujuht Riin Lageda teeb põgusa ülevaate.

  • Taaskasutus

Keskkonnasäästlik tootmine on aknakatete valdkonnas praegu kõige populaarsem suund. Nagu igas teises tööstuses, tekib siingi palju tootmisjääki, millele rakendust otsitakse. Tulemus annab tellijal võimaluse saada selline aknakate, millesarnast mujalt ei leia. Lisaks proovitakse ümber töödelda materjale, mille n-ö eelmine elu oli hoopis midagi muud. Nii saab näiteks plastpudelitest väga kena kardina, mis ei ole sugugi jäik nagu vakstu, vaid hoopis mõnus ja siidine.

  • Leedkangas

Väikeseid leedtulesid sisaldav kiud tikitakse kanga peale, millest moodustuvad erinevad geomeetrilised kujundid. Tulede põlemist saab reguleerida puldiga. Kusjuures valikus on rohkem kui täistuled või pilkane pimedus. Näiteks võib tuledemäng loksuda merelainena või sädeleda nagu öine taevas. Leedtuled saavad energiat kas otse vooluvõrgust või on selle jaoks olemas eraldi aku.

  • Mootoriga tooted

Võib-olla on see ülim laiskus, kui rulood või kardinat ei viitsi enam käsitsi ette tõmmata ja piisab nupuvajutusest? Ehkki otseselt pole tegemist suure uuendusega, on tehnika kõvasti arenenud. Peale puldiga juhtimise on ka lahendusi, mis töötavad telefoniäpiga. Nii saab seadistada, et kardin liigub akna eest ära, kui päike tõuseb.

  • Trükikunst

Mõnikord ei jää kuskil silma midagi, mis kõnetaks. Sellisel juhul saab eritellimusena teha endale sobiva trükiga aknakatte. Sinna peale võib trükkida nii mustri kui ka armsama näo. Kõige paremini sobib selleks ruloo, sest seal jääb tulemus selge ja viisakas.

  • Õhku puhastavad kardinad

Kodus tekitavad õhusaaste peamiselt tolm, gaas, kodukeemia ja loomakarvad. Juba on müügil ka seesuguseid kardinaid, mis õhku puhastavad. Kuigi see suund on veel lapsekingades, siis näiteks Ikeast juba leiab aknakatteid, mille kangast on töödeldud mineraalidel põhineva kattega, mis reageerib loomuliku valgusega ja lõhustab toas peituvaid saasteaineid.

  • Akustilised materjalid

Enamasti kasutatakse mürasummutavaid kardinaid ruumide eraldamiseks või kaja kõrvaldamiseks. Kuid sealt on edasi arenenud nn suurlinnakardinad, mis summutavad tänavamüra. Ehkki tegemist on paksema kiuga kui tavaline kardin, pole see olemuselt robustne.

  • Termoreguleeritavad

Abiks neile, kelle elamist kütab päike liiga palju. Termokatete aknapoolne kiht on töödeldud materjaliga, mis peegeldab soojust tagasi. Kiht näeb välja kergelt sädelev või hõbedane. Kõige paremini töötavad selle ülesande jaoks rulood või püstlamellkardinad, mida tihti kasutatakse kontorites.

  • Tulekindlad kardinad

Tavaline kardin läheb tulekahju korral põlema nagu säraküünal. Tulekindel kardin ei sütti nii kiiresti, ehkki näeb välja kui tavaline materjal. Tasub teada, et odavamad tulekindlad materjalid on läbi immutatud või kaetud kihiga, mis kergesti ei sütti, kallimad aga tehtud üleni tulekindlast materjalist.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?