Nõuanded seeniorile: kuidas targalt e-ostelda?

Kerti Tamm, 13. mai 2020

Kuigi paljude jaoks on e-poodlemine juba üsna tavaline, siis mitte kõik, eriti vanemad inimesed, pole e-ostlemisega veel sina peal. Miks aga tasuks siiski e-poest osta ja kuidas seda kõige mõistlikumalt teha? Nõuandeid jagab Eesti E-kaubanduse Liidu juht Tõnu Väät.

1. Eestis tegutseb tuhandeid e-poode, kust võid leida kõike: toidukaupu, rõivaid, sporditarbeid, raamatuid, elektroonikat, remondi- ja aiatarbeid. Juba mõnda aega pakuvad apteegiketid võimalust tellida lausa retseptiravimeid e-keskkonna kaudu. See tähendab, et saad oma ravimid ja muu vajaliku mugavalt kätte kodust lahkumata.

2. Kuigi esmalt võib e-ostlemine tunduda üsna harjumatu, tasub alustada samade kaubamärkide e-poodidest, kus ka muidu käid. Olgu selleks Coopi või Selveri toidupood, Kaubamaja või lemmikrõivapood. Koduelektroonikat saad samuti tellida Eesti suuremate elektroonikakaupluste e-kanalitest.
Kriisi tuules on lisandunud ka mitmeid uusi e-ostu keskkondi. Näiteks toimub sel aastal taimede müük suuremate laatade asemel hoopis virtuaalse taimelaada Facebooki grupis, paljud aiandid on endale loonud e-poe, kust saad valida istikuid ja muud aiapidamiseks vajalikku. Ka mitmed väiksemad Eesti toiduainete tootjad on mõne nädalaga käivitanud e-kanali ja müüvad sealtkaudu oma toodangut.

3. E-ostu tegemisel uuri tähelepanelikult enne ostu sooritamist tellimistingimusi ja tee endale selgeks, kuidas ja millal pead kauba eest tasuma ning kas tellimisega kaasnevad posti- või teenustasud. Vaata üle ka tagastustingimused. Pea meeles, et Euroopa Liidus kehtib e-kanalitest 14päevane tagastusõigus (v.a toit, ravimid, hügieenitarbed, eritellimusel sinu jaoks valmistatud tooted).

4. Juhul, kui e-ostu tegemisel lunarahateenust (kauba vastuvõtmisel maksmist) kasutada ei saa, pead kauba eest maksma elektrooniliselt, kas pangalingi kaudu või sisestades e-poe keskkonda on pangakaardi andmed. See tähendab, et pead ostude tegemisel teadma kas oma internetipanga, mobiil-ID või muu identifitseerimisvahendi kasutajatunnust ja paroole. Kaardiga e-poes makstes on vaja teada kaardinumbrit, kehtivusaega ja turvakoodi – kõik need andmed on kaardil kirjas. Krediitkaardiga tasumise korral tasub eelisena välja tuua see, et juhul, kui peaksid sattuma ebaausa e-poe otsa, saab pank aidata ettemakstud summa tagasi saamisel.

5. E-poodlemisega võib samamoodi hoogu sattuda nagu ostlemisega tavalises poes. Ostutehinguid tehes tasub aga alati veenduda, et tegemist on ikka turvalise ja n-ö päris e-poega. Kuigi Eesti e-poodidest on ostlemine valdavalt turvaline, vaata alati, kas e-poe esilehel on E-kaubanduse Liidu väljastatud «Turvalise ostukoha» usaldusmärgis. Ligi 120 Eesti e-poodi kannavad «Turvalise ostukoha» usaldusmärgist, mis kinnitab, et e-pood täidab kõiki seadusest tulenevaid nõudeid.
Küll esineb aeg-ajalt muresid välismaiste e-kaupmeestega – e-pood võib küll olla eestikeelne, aga kui see on registreeritud mõnda teise riiki, ei pruugi see tegutseda vastavalt Euroopa Liidu seadustele. Seega tasub enne tundmatust e-poest ostu tegemist teha väike taustauuring – vaadata, milline on e-poe märgitud aadress, kus riigis e-pood on registreeritud, kas on lisatud ka kasutajate tagasisidet, kas poe nime Google’i otsingusse sisestades tuleb vasteid või hoiatusi petuskeemi eest jne. See kõik aitab vältida võimalust, kus võid pahaaimamatult anda oma krediitkaardi andmed e-poele, kes neid omatahtsi ära kasutab.

6. E-ostude tegemine on tavapoodlemisest tarbijasõbralikum. Näiteks võid e-poest ostetud toote 14 päeva jooksul pärast ostu kättesaamist tagastada, seda muidugi juhul, kui toode on kasutamata. Pangakaardiga tasudes on sul võimalik aasta jooksul panga poole pöördudes saada vajadusel raha tagasi (kui kaupmees ei tarninud kaupa, ei saanud kaupa kätte vms). See kõik kehtib juhul, kui kauba müüja on äriettevõte.
Kui müüja on eraisik – näiteks keegi müüb sulle kauba käest kätte –, ei kehti tootele või teenusele seadusest tulenev kaitse ega laiene tarbijaõigused. Eraisikult ostes ei saa murede korral abi ka Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametist.

7. Palu lähedaste abi. Kui e-ostlemisega kokkupuuteid pole, kutsu endale appi mõni lähedane, kes on juba e-oste teinud ja oskab ostu tegemisel juhendada. Samuti võivad lapsed-lapselapsed ise oma vanematele või lähedastele vajalikke kaupu tellida.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?