Eestlanna vilditud koopiad lemmikloomadest vallutavad maailma

Liis Ilves, 13. mai 2020

Eve Teras leidis tulusa nišitoote – eritellimusel valmistatud lemmikloomamudelid. Vilditud loomad on eriti populaarsed ameeriklaste seas, kes soovivad taevastele radadele lahkunud lemmikust mälestist.

Vildimeister Eve (45) tutvus nõelviltimisega umbes 13 aastat tagasi tänu armsale juhusele. Nimelt tõi naabrinaine vilditud jänese Eve tütrele kingituseks. Naisel tekkis kohe huvi, kust selline nunnu jänkuke pärineb ja kuidas seda ise teha. Juba järgmisel päeval saigi naabrinaine koos nõelte ja villaga kohvile kutsutud ning õige pea valmiski Eve esimene vilditud loom – lepatriinu. Sellest hetkest sai viltimisest mõnus hobi.
Mõni aasta hiljem jäi naisele silma ülemaailmne suur käsitöökaubamaja Etsy, kus saab müüa enda käsitöötooteid. Mõte viltimishobilt tulu teenida meeldis Evele väga ja nii hakkaski ta selles suunas aktiivsemalt töötama. 2012. aastal avaski ta Etsys oma poe – ja tasapisi hakkasid ostjadki tulema.

DETAILIDENI PAIGAS: Eve pöörab erilise hoolega tähelepanu loomade värvitoonile ja täppidele ning püüab tabada nende olemust. «Olen isegi Dalmaatsia koera teinud – pidin hulluks minema,» naerab ta. (Mari Luud)

Hobist kujunes palgatöö
Eve vilditud tegelased on üles astunud ka lavalaudadel, sest 2015. aastani töötas Eve Rakvere teatris valguskunstnikuna ja aitas samal ajal etenduste tarbeks loomakesi luua. Nii valmisid ühe etenduse tarbeks kirjud papagoid ja teise lavastuse jaoks elutruud metsloomad.
Ajapikku kasvas vildimeistri mõtetesse aga helesinine unistus: töötada kodus ja teha omaloomingut, mida ostetakse üle maailma. «See mõte kõlas küll väga hästi, aga eks hirm majandusliku toimetuleku pärast oli suur,» meenutab Eve toonaseid kõhklusi. Kuna helesinine unistus tungis aga tugeva järjekindlusega mõtetesse ja selle teostamine oli peaaegu et käegakatsutav, võttis naine siiski vastu otsuse palgatööga hüvasti jätta.
«Alguses oli muidugi väga keeruline. Õnneks olin natukene raha kogunud ja see hoidis mind vee peal. Hakkasin aktiivselt mööda maailma kliente otsima ja lõpuks nad tulid ka,» rõõmustab naine.
Nii ongi praeguseks kujunenud lemmikloomade viltimisest Eve jaoks täisajaga töökoht. «Mulle väga meeldib, et saan kodus töötada ja sättida ennast järjest rohkem maale elama. See on väga suur asi, kui saad olla iseenda aja peremees. Eks selle nimel sai ka korralikult rabeletud,» tõdeb ta.

NEIST SAI KÕIK ALGUSE: Fantaasiajänestel on Eve elus väga suur roll. Üks vildist kikk-kõrv ladus ju aluse hobile, millest kasvas omakorda välja palgatöö.

Vilditud mälestis lemmikust
Eve vildib nii enda fantaasial põhinevaid loomakesi, kuid teeb ka tellimustööna lemmikloomade detailseid mudeleid klientide saadetud fotode põhjal.
«Kõige keerulisem on pildi järgi loomade tegemine, aga eks see ole ka kõige tulusam,» märgib nobenäpp. Üldiselt kulubki 90% tema ajast eritellimustöödele. Kui mõni auk vahel tekibki, meisterdab Eve ka näiteks istuvaid jänkusid või karukesi ning paneb needki müüki.
Loomamudelite tellijateks on peamiselt välismaalased ja ligi 96 protsenti moodustavad neist ameeriklased. Eve sõnul tellitakse vilditud lemmikloomi sageli kingitusteks ja sel põhjusel on näiteks jõulude ajal alati klientide järjekord metsikult pikk ning töötempo hullumeelne.
Ent palju leidub selliseidki kliente, kes soovivad, et pärast surma jääks nende lemmikloom teataval visuaalsel kujul alles. «Näiteks tahetakse koerakese kuju saada tuhaurni kõrvale mälestuseks. On neidki, kes soovivad taaselustada mälestust lapsepõlve lemmikloomast,» kirjeldab naine mõningaid klientide soove.

NAGU ELUS: Lemmiklooma omanik saadab Evele võimalikult kvaliteetsed fotod ja selle järgi meisterdavad osavad näpud valmis elutruu koopia. Vilditud loomake aitab paljudel ka taevastele radadele lahkunud lemmikut meenutada.

Detailne käsitöö
Eve vilditud loomad on väga detailsed – kunstnikuhingega püüab ta tabada igaühe õigeid värvitoone, igat pisimatki täppi ja laiku ning anda mudeliga edasi ka olemust ja iseloomu.
Eritellimusel valmistatud lemmiklooma hind jääb vahemikku 53–150 eurot ja hind sõltub täpsemalt suurusest ning keerukusest. «Kõik tööd valmivad käsitööna väikese nõelaga millimeeterhaaval tunde ja tunde,» põhjendab Eve krõbedat hinda.
Naine lisab selgituseks, et ühe eritellimusel valmiva looma viltimiseks kulub tavapäraselt rohkem kui üks tööpäev. Suure osa tööajast hõlmab suhtlus klientidega – tuleb ju välja selgitada, millises asendis ja millise ilmega tellija lemmiku kuju soovib. Seejuures rõhutab käsitöömeister, et tõetruu ja detailse mudellooma saamiseks on äärmiselt olulised kvaliteetsed pildid.
«Väga keeruline on viltida näiteks vana lapsepõlveaegse foto põhjal, sest värvid pole õiged ja teinekord ei näe sabagi. Aga mul on ju tõesti vaja looma ümberringi näha, et teha temast ehe mudel,» nendib Eve.

KODUST VÕÕRSILE: Eve vilditud loomakesed on rännanud Ameerikast Uus-Meremaani ja Austraaliasse välja. Nunnud tegelased on leidnud tee ka näiteks Inglismaale, Saksamaale ja Prantsusmaale. (Mari Luud)
HIIRED JÕUDSID RAAMATUSSE: Vilditud hiired leidsid tee ameeriklannani, kes pani nad riidesse, sättis erinevatesse poosidesse ja jutustas hiirte kaudu lugu. Sellest sündis ladinakeelne raamat «Ovidius Mus» («Hiir Ovidius»). (Mari Luud)

Töö avardab silmaringi
Iga viltimistöö algab Eve jaoks mõnevõrra igavama osaga – enne detailideni jõudmist tuleb meisterdada looma aluspõhi.
«Vahepeal tüütab ikka ära küll, et kõikidel loomadel on neli käppa,» naerab naine ja tõdeb, et loomade baaside meisterdamine on tal juba lihasmälus. «Niimoodi küll ei saaks, et lihtsalt istud vaikses toas ja toksid muudkui seda villa. Nii läheks ju pikapeale hulluks!»
Seega on vildimeistrile tihtipeale seltsiliseks pikad telefonikõned, ekraan või raadio. Viimaste aastatega on ta ära kuulanud kõik Vikerraadio järjejutud ja Raadio 2 kuuldemängud, vaadanud ära hulgaliselt dokumentaalfilme näiteks vanast Egiptusest ja portreefilme kunstnikest. «Tänu sellele on mu silmaring viimase viie aastaga tõesti tohutult laienenud,» märgib Eve.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?