Spetsialist õpetab: nii saad valged ketsid säravpuhtaks

Liis Ilves, 5. august 2020

Valged jalanõud on küll ääretult ilusad, ent nende puhtana hoidmine kipub olema paras pähkel. Kuidas siis ikkagi valge valgena püsiks?

Ketsipoe Ballzy eksperdi Martin Jaago sõnul on valgete jalatsite sära hoidmise võtmesõnaks ennetus. Kui kaitsed neid algusest peale niiskuse ja mustuse eest (spetsiaalseid vahendeid müüakse igas kingapoes), on käimasid hiljem ka lihtsam puhastada.

Kui jalanõude valge osa on määrdunud, tuleb reageerida kiiresti – seisnud mustust on palju keerulisem välja saada. Parima tulemuse saad käsipesuga, kasutades selleks puhastusvahendit, harja ja vett.

Kui vähegi võimalik, soovitab Martin tugevatest kemikaalidest ja masinpesust hoiduda. Masinpesu eelistamisel tuleks kasutada ainult spetsiaalset jalanõude pesemise programmi. Selgitus on lihtne: osale materjalidele ja botaste liimitud osadele ei sobi kõrged temperatuurid ega tsentrifuug. Lisaks kaotad tosse pesumasinas pestes ka nende garantii, sest enamiku jalatsite hooldusjuhendites on nende masinasse viskamine keelatud.

Spetsialist õpetab: nii saad valged ketsid puhtaks

  • Varusta end puhastusvahendi, harja, mikrofiiberlapi ja veega.
  • Eemalda jalatsitelt kuiv mustus.
  • Eemalda paelad.
  • Kanna märjale harjale pesuainet, pese jalanõusid ringjate liigutustega.
  • Puhasta paelad.
  • Sõltuvalt jalatsi materjalist loputa pärast pesu pesuaine välja või eemalda vaht puhta lapiga.
  • Taldu proovi hõõruda hambapastaga.
  • Kui tulemus ei rahulda, korda protsessi, kuni jalanõud saavad taas valgeks.

Väärt poekraam
Et valged jalatsid igal hetkel esinduslikud välja näeksid, tasub neid regulaarselt hooldada. Hädaolukordadeks viska aga kotti spetsiaalsed puhastuslapid või -pliiats.

Crep Cure’i puhastusvahend (100 ml), hari, mikrofiiberlapp ja lukuga ümbris
Hind veebipoes Reede.ee 19.00

Solemate’i puhastusvahend (150 ml), hari ja mikrofiiberlapp
Hind veebipoes ballzy.eu 11.00

Collonili puhastusvaht (125 ml), hügieeniline pihus (150 ml), puhastushari ja -lapp
Hind veebipoes Omaking.ee 17.00

Jason Markki ühekordsed puhastuslapid (pakis 3 tk)
Ühelt poolt tekstuuriga, et saada jagu karmimast mustusest, teiselt poolt siledad.
Hind veebipoes Reede.ee 3.50

Tide To Go puhastuspliiats
Võimaldab plekid eemaldada pesemata. Eesti poelettidelt toodet ei leia, kuid saad selle tellida näiteks eBayst.
Hind veebipoes ebay.co.uk 6.58

Naistelehe toimetuse kodused nipid valgete jalanõude puhastamiseks

Kotti ja masinasse!

undefined (Kalev Lilleorg)

Ilu- ja moetoimetaja Helen masinpesu ei pelga. «Täiesti valged jalatsid lähevad puuvillase kotikese või spetsiaalse pesukotiga otse pesumasinasse. Õrnpesu, lühike tsükkel. Olen valgeid ääri puhastanud ka vana hambaharja ja hambapastaga – töötab seegi. Kergema mustuse korral on abiks niisked meigieemalduslapikesed.»

Kodukeemia lahendab probleemi sekunditega

undefined (Martin Ahven)

Veebitoimetaja Andra tunnistab, et ühed tennised suutis ta masinpesuga rikkuda – kogu liim sulas äärte vahelt välja ja valgete tenniste tallakummi äärtesse jäid kollased randid. «Kõige lihtsam on kõikide jalanõude valgeid ääri puhtaks saada puhastusvahendiga Cif. Imelihtne, aega ei kulu minutitki. See teeb valgeks ka tossud, mille omanik ise neid kunagi puhastanud ei ole,» soovitab Andra.

Näopuhastuslapid löövad ka ketsid läikima

undefined (Priit Simson)

Tegevtoimetaja Vilve kasutab korealannade abi. «Mina avastasin ideaalse nipi täiesti juhuslikult. Ostsin endale Lõuna-Korea päritolu vatipadjakesed, mis puhastavad, koorivad ja niisutavad nahka. Kui esimest korda näo üle käisin, jäi seda kasulikku niisket kraami aga padjakesele liiga palju alles. Ei raatsinud korealannade suurepärast iluarsenali niisama kasutamata jätta ja otsustasin sellega sandaalide valged tallaribad üle käia. Toimis nagu võluvits – sätendasid hiljem kui pärlirida. Nüüd käin igal õhtul pärast näohooldust rihmikute valged ääred üle. See nipp toimib suurepäraselt ka teiste pereliikmete jalanõude puhul.»

Proovi ka võlusvammi

Kustukummi efektiga melamiinsvamm eemaldab väga hästi erinevaid plekke ja mustust. «Selle võlusvammiga saad hõlpsasti puhtaks ka valgete jalatsite kummist ja nahast osad,» teab peatoimetaja Merle. «Proovi näiteks Vileda svammi Miraclean. Tee see vaid niiskeks ja alusta puhastamist. Aga katseta esmalt väljapaistmatul pinnal, kas svamm ikka konkreetsetele jalatsitele sobib.»

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?