Mida teha pühad üle elanud potijõulupuuga?

Silja Paavle, 3. jaanuar 2020

«Ostsime potikuuse. Mis me sellega nüüd tegema peame?» küsitakse pärast pühi Juhani puukooli Tartu istikuäri juhatajalt Maire Kamalt sageli. Millal viia kuuseke õue või jätta see tuppa, õpetab spetsialist ka Naistelehe lugejaile.

Tegelikult tuleks selle peale, mis järjest populaarsemaks muutuvast potijõulupuust edasi saab, mõelda juba varem. Näiteks kui on plaan istutada puu väiksemasse aeda, ei maksaks pühadeks tuppa tuua potti pandud metsakuuske, vaid mõni väiksem vorm.
Kui potijõulupuu viiakse koju, pole hea hoida seda väga soojas ruumis – seal hakkavad okkad pudenema ja puu võib kasvama minna. Seepärast ei soovitata potipuud hoida ka radiaatorite lähedal. Võrsed puul on küll kaunid, kuid sellist puud jaanuaris välja viia ei saa, sest värskete kasvudega muidu talvekindel puu on külmaõrn ja pakase käes see lihtsalt hukkub.

Jälgi juurdumist
Ideaalseim on jahe ja valgusküllane ruum. Puud ei tohiks väga sageli kasta, vett peab potti lisama nii, et mullapall läbi ei kuivaks.
Potipuud ei tohiks toas väga kaua hoida. Hiljemalt jaanuari alguses võiks mõelda selle väljaviimisele. Kaks nädalat toas on potipuule piisav, pikem aeg soojas häirib puu talverežiimi.
Kui puuokstel on näha natukenegi teist värvi ja pungi, on see märk, et puu on talverežiimist väljunud ning hakanud kasvama. Selline puu tuleb jätta toatemperatuurile ja seda aeg-ajalt kasta. Kevadel, kui öökülmad on möödunud, võib selle välja istutada.
Kui puule kasve tekkinud ei ole, võib selle tõsta verandale või lausa terrassile. Tasub aga siiski silmas pidada, et õue viimiseks sobivad potis juurdunud jõulupuud. Selliste puude juuresüsteem on tugevam vahepealsete ebamugavuste üleelamiseks, need lähevad ka paremini kasvama. Enne väljatõstmist tuleks puud korralikult kasta, sest kuivanud juurtega taim ei ela pakast üle.
Kui õues peaks olema paarkümmend miinuskraadi, ei tohiks puud kohe paugult välja tõsta. Seda tuleks mõnda aega hoida vahepealse temperatuuriga puhveralas. Järsk külm mõjub puule samamoodi nagu inimesele kuumalt saunalavalt külma vette hüppamine – see võtab hinge kinni.

Kaitse päikese eest
Kui puu tõstetakse välja ja õues on miinuskraadid ilma lumeta, on mõistlik poti ümber seada pakasekaitsekangas. Seda saab osta peaaegu kõigist aianduspoodidest nii jooksva meetriga kui ka valmis lõigatud tükkidena. Kui lumi on maas, võiks seda kuhjata poti ümber. Lumi hoiab õrna juurt krõbedama külma eest ja on suurem tõenäosus, et taim jääb ellu.
Kevadel, kui päike paistab intensiivselt ja valgust peegeldub lumepinnaltki, tekib talverežiimis oleva puu okastes veevaegus ning okkad võivad seetõttu pruuniks minna. Selle vastu aitab varjutusvõrk.
Kui öökülmad on möödunud, saabki puu viimaks maha istutada. Aga siis tasub jälgida, et tegu oleks meie tingimustes talvekindla liigiga, samuti puu suurust: et väga väikesesse aeda ei istutataks harilikku metsakuuske, mis lõpuks hakkab kogu aeda varjutama. Sinna sobivad pisemate puude sordid, näiteks erinevad mägimänni- ja nulusordid.

Mida teha pärast õitsemist …

VARIOUS Amaryllis with three blooms and new bud with long stem in decorative pot

… ratsuritähega?
Lõika õisikuvars pärast õitsemist kohe ära, kuid jäta lehed alles.
Hoia lille valges – nii püsivad lehed ilusad rohelised, ei veni välja ja taim jaksab toitaineid endasse talletada. Kord-kaks kuus turguta toataimedele mõeldud väetisega.
Kui öökülmad enam ei kimbuta, vii ratsuritäht õue ja istuta poolvarjulisse peenrasse. Pool sibulast peab mullast välja jääma ja seda tuleb pideva vihma eest kaitsta.
Too ratsuritäht uuesti tuppa, kui lehed hakkavad kolletuma. Istuta sibul potti, vähenda kastmist ja tõsta paariks-kolmeks kuuks pimedasse. Potti istutamisel vali sobiva suurusega pott – kõige õigem on selline, milles sibula ja potiseina vahele mahub perenaise pöial.
Õiepunga ilmudes on aeg lill taas aknalauale tõsta ja seda kastma hakata.

… jõulutähega?
Kui jõulutäht on pikad pühad üle elanud, jätka selle eest hoolitsemist.
Lill ei armasta tõmbetuult ja sobivaim kasvutemperatuur on 16–19 kraadi. Päevaseks ajaks tõsta valguslembene lill aknalauale.
Mullal ei tohi lasta läbi kuivada ja kastmiseks on parim toasoe vesi. Kastmisel ole hoolikas, sest lehed vett ei talu.
Kui värvilised pealislehed hakkavad roheliseks muutuma või pudenevad maha, vajab lill puhkust. Vähenda kastmist, lõika taim tagasi ja tõsta varjulisemasse paika. Suvel võib jõulutäht olla aias, näiteks heki all.
Kui rootsudele hakkavad ilmuma pungad, tahab lill regulaarset väetamist.
Värviliste pealislehtede saamiseks hakka septembris lille pimendama kasti või kilega. Valgust tohib jõulutäht saada iga päev 9–10 tundi.

… hüatsindiga?
Lõika õisikuvars pärast õitsemist kohe ära, kuid jäta lehed alles.
Leia lillele valge, kuid jahedapoolne kasvukoht. Kasta mõõdukalt.
Paaril korral kosuta lille õitsvatele toataimedele mõeldud väetisega. Liiga kitsas potis kasvavat sibulat kasta ja väeta altpoolt – vesi ei tohi sibulale sattuda.
Kui lehed kolletama hakkavad, vähenda kastmist ja loobu väetamisest. Lõika täiesti kuivanud lehed maha ja võta sibul mullast välja. Kuivata sibul ja istuta järgmisel sügisel peenrasse.
Kui peenart ei ole, istuta septembris/oktoobris sibul lillepotti nii, et tipp jääks mulla pinnale. Tõsta pott keldrijahedusse juurduma, kuid ära unusta seda aeg-ajalt kasta.
Paari-kolme kuuga tärkab sibulast uus võrse ja siis on aeg lill tuppa tuua.

… jõulukaktusega?
Jõulukaktus on vähenõudlik potitaim, kuid armastab kasvada kindlas kasvukohas. Lauspäikest see lill ei armasta.
Kastmist vajab vähem, sest liigniiskus on varmas mädanikku tekitama. Sobivaim temperatuur lille jaoks on 15–20 kraadi.
Kui taim lõpetab pärast pühi õitsemise, tõsta see päikese eest varjatud paika ja hoidu tõmbetuulest. Lase taimel paar kuud puhata seda pigem harvem kastes.
Märtsi keskel istuta kaktus ümber, suvel hoia aias poolvarjulises kohas ning kasta ja väeta lille korrapäraselt. Augustist vähenda lille kastmist, kuid novembrist alusta taas – selline toimimine tagab jõulukaktusele ohtra õiemere.
Õitsemisperioodil on hea taime toalilledele või kaktustele mõeldud väetisega toetada, siis püsivad õienupud kindlalt.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?