Kirjastuse Varrak peatoimetaja raamatusoovitused: tundub, et praegune aeg soosib novellide sündi

Helina Piip, 17. veebruar 2021

Kuna Varrak ei saanud segaste aegade kiuste 6. veebruaril tähistada oma 30. sünnipäeva nii, nagu oleksime soovinud, otsustasime, et terve see aasta on Varraku juubeliaasta!

Novellide aeg

Tundub, et praegune aeg soosib novellide sündi. Võiks ju arvata, et inimesed istuvad kodus ja kirjutavad pakse raamatuid, aga ilmselt kõik see, mis ümberringi toimub, annab rohkem ainest väiksematele tihendatud lugudele. Oma kirjastuse raamatutest soovitan väga Martin Alguse «Tagamaad». See esitati ka Kultuurkapitali kirjanduse aastapreemiale ja on tõesti huvitav.

Üks väga tore raamat on ilmumas märtsis – Katrin Pautsi jutukogu «Tallinna tume», alapealkirjaga «Tavaliste inimeste väikesed nurjatused». Sellele joonistas imelised pildid Lumimari.

Teiste kirjastuste teostest pakkus toreda üllatuse Aino Perviku «Miniatuurid mälupõhjast». Soovitan kõigile. Õbluke, aga hästi sümpaatne raamat. Armas, rahulik ja lüüriline lugemine.

Julge idee!

Näitustest soovitan kindlasti Fotografiskat, seal on avarad ruumid, kus võib muretult ringi jalutada. Kõik sealsed viimase aja väljapanekud on olnud suurepärased.

Kohe südamest kutsun vaatama Fotomuuseumisse Sirli Raitma näitust «Eha». Need fotod ema Ehast on juba üle maailma kuulsad ja minu meelest väga tore, et neid nüüd ka Tallinnas näeb. Kui vahva, et nad mõlemad – tütar ja ema – haarasid julgest ideest hasardiga kinni. Tulemus sai niivõrd värvikas. On kohe tunda nende mõlema rõõmu.

Teisalt viib näitus mõtted ka sellele, kuidas imago muutmine võib masendusest välja aidata ja teraapiana mõjuda. Ehk võiksime kõik astuda sammu harjunud rajalt kõrvale. Ja võib-olla aitavad mõnikord ka raamatud seda sammu teha. Ka lugemine võib mõjuda teraapiana. Lisaks võib raamat kanda sind kuhugi hoopis mujale.

No on naljakas

Suur kodus istumine pakub muidugi võimalust vaadata rohkem kõikvõimalikke voogedastusi ja aeg-ajalt Eesti kanaleidki. Näiteks ETV2s nautisin ülinaljakat Prantsuse sarja «Helistage mu agendile», mis levis üle maailma nagu kulutuli. Mitmed mu briti tuttavad on muljeid jaganud ja tundub, et sellest on saanud rahvusvaheline sensatsioon.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?