Kurtisaan, kes röövis võluväel meeste südameid

Tõlkinud Allan Espenberg, 17. veebruar 2021

Täna 200 aastat tagasi sündis Iirimaal Elizabeth Rosanna Gilbert. Oma ajastu kõige võimsamaks avantüristiks peetud naisele kaotasid südame kirjanikud, heliloojad, ärimehed, kuid ka Baieri valitseja.

Elizabethi isa oli sõjaväelane ja ema koduperenaine. Kui Liz oli kaheaastane, kolis pere isa töö tõttu Indiasse. Juba varases lapsepõlves lõi välja tumedapäise tüdruku keevaline iseloom: ta ülbitses, valetas häbitundeta, isegi kakles.

Võõra ja kauge riigi kliima ei sobinud perepeale ja koolera viis mehe varsti hauda. Noor lesknaine abiellus uuesti ja saatis Lizi Inglismaale õppima, et tütar ei segaks tema isiklikku elu. Koolis saavutas Liz kiiresti huligaani ja hüsteeriku kuulsuse. Kord olevat keevaline plika isegi ihualasti uulitsal ringi lipanud.

Saanud vaevalt täisealiseks abiellus Elizabeth briti ohvitseri Thomas Jamesiga ja läks koos temaga Indiasse Kolkatasse. Abikaasa teenis ustavalt kuningannat, kuid noor iludus õppis samal ajal kohalikelt tantsijannadelt iidset tantsuoskust ja võrgutas Indias teeninud briti ohvitsere. Abielu purunes üsna pea.

NAINE PEAB OLEMA TARK: «Kui kõik naised oskaks meeste nõrkusi osavalt ära kasutada, ei nimetataks neid enam õrnemaks sugupooleks,» on Lola öelnud. Foto: play.acast.com

Libahispaanlanna

Paar aastat hiljem läks ta üksinda Hispaaniasse Sevillasse tantsukunsti õppima. Neiu vahetas mitu korda oma juhendajat, kuni sattus vana mustlasnaise, tunnustatud flamenkomeistri Dolorese juurde. Pärast Dolorese surma võttis Liz endale varju- ja esinejanimeks Lola Montez ning ilmus lõunamaist graatsiat kehastades Londonisse.

19. sajandi keskpaigas saatis Lolat pealinna teatrite ja kontserdisaalide lavadel uskumatu edu. End tulise hispaanlannana esitlenud naise justkui kogemata paljastunud puusa või õla välgutamine kirglike lõunamaiste tantsude ajal röövis võluväel meeste südameid.

Mitu korda seisis kaunitar paljastamise äärel. Londonis elas tollal palju hispaanlasi ja nad tundsid petise kohe ära tugeva aktsendi ja spetsiifiliste vigade järgi tantsusammudes. Kuna Lola edu ja populaarsus oli aga nii suur, hääbusid sellised kahtlused kiiresti vaimustunud publiku aplausitormis.

NUTIKAS ENESEREKLAAM AASTAST 1851: Lola oli esimene naine maailmas, kes lasi end pildistada, sigaret näppude vahel. Ajaloolaste sõnul oli see teadlik samm, sest pärast foto ilmumist rääkisid jälle kõik ainult temast. Fotol on kuulus seiklejanna 30aastane. Foto: Vikipeedia

Niitis mehi kui loogu

Ühel hetkel jäi Lolale Inglismaa kitsaks ja naine hakkas tuuritama Euroopas. Kõige rohkem paelus teda Pariis, kus publik näitas üles eriti suurt tänulikkust. Lola austajate hulka kuulusid kirjanikud Honoré de Balzac ja Alexandre Dumas, kuid ka edukas ajakirjanik ja jõukas pärija Alexandre Dujarier. Ärimehele sai kiindumus Lola vastu saatuslikuks – mees tapeti 1845. aastal duellis, millega ta tantsijatari au kaitses.

Tollal kirjutas Lola oma päevikusse: «Olen jõudnud arusaamisele, et kinni tuleb püüda mõni prints.» Nii siirduski ta Saksamaale, kus printside hulk ühel ruutkilomeetril oli suurem kui üheski teises riigis.

Dresdenis toimunud etenduste ajal kaotas kurtisaanile südame helilooja Ferenc Liszt. Peaaegu kaks aastat kestnud heitlik suhe ringi reisiva tantsijannaga kurnas muusikageeniuse aga lõpuks nii ära, et helilooja nõudmisel tehti armuromaanile lõpp.

Berliini esinemiste ajal sai Lola teada, et linna saabus Venemaa keiser Nikolai I. Naise peas küpses suurejooneline plaan keisri võrgutamiseks, kuid see ei täitunud. Veidi enne monarhiga kavandatud kohtumist nüpeldas naine tänaval politseinikku piitsaga ja saadeti karistuseks Berliinist välja.

Hiljem kupatati skandaalne «hispaanlanna» minema Varssavist ja seejärel Peterburist. Venemaal esinedes võttis Lola tantsu ajal ära sukapaela ja viskas selle saali – õigeusu moraalimeistrite viha oli piiritu.

Hiilgeaeg kuninga armukesena

Kõige skandaalsemasse avantüüri tõmbas Lola Baieri kuninga Ludwig I. Münchenis toimunud tuuri ajal 1846. aastal otsustas Lola iga hinna eest monarhiga kohtuda, et enda kätte saada nii tema süda kui ka rahakott.

Kuninga residentsis tantsijanna külaskäiku ei oodatud ja audientsist öeldi ära. Seejärel tungis Lola paleesse salaja. Kui valitseja juhuslikult ruumidest väljus, nägi ta ebaharilikku vaatepilti: teenijad lohistasid hispaaniapärases kleidis ja avatud dekolteega kaunist daami mööda põrandat tänavale. Skandaal teenis eesmärki ja Lola sai audientsi mitteametlikus õhkkonnas.

Kohtumine ületas kõik ootused – äsja vanaisa staatusesse tõusnud kuningas näis väga armas ja soovis suhet arendada. Esmakohtumisel olevat Lola paljastanud kuningale rinnad, teistel andmetel võttis end ihualasti.

60aastase kuninga ja 25aastase kurtisaani skandaalne seik ületas uudisekünnise kõikjal maailmas ja leidis kajastust isegi Eesti ajalehes Uudisleht 15. augustil 1931.

Lola astus vähimagi häbitundeta esiarmukese rolli ja Ludwig I seadusliku abikaasa kannatused ei läinud talle põrmugi korda. Peatselt tegi Ludwig I ta oma favoriidiks ja Lola kolis luksuslikku villasse Müncheni kesklinnas.

Meelas monarh külvas südamedaami üle ehete ja kalliskivide, muude kingituste ja soosinguga. Naisest tehti kuningliku teatri priimabaleriin, kuigi klassikalisest balletist polnud tal vähimatki aimu. Kõige hinnalisemad kingitused olid suur vana mõis ja Landsfeldi krahvinna tiitel, mis muutis lihtsa iiri tüdruku ja nutika petise Saksa aristokraadiks. Pärast seda jäi viimane samm – saada kuningannaks.

EDUKAS AVANTÜRIST: Mehed armusid temasse esimesest silmapilgust, kuid kirjutasid sellega alla oma hävingule. Kas Lolat maalinud Prantsuse kunstnik Jules Laure langes samuti naise ahvatluste võrku, pole teada. Foto: Vikipeedia

Ludwig I loobus troonist

Kahjuks ei suutnud eakas valitseja anda noorele armukesele õukondlikku hiilgust ega õpetada vastavaid maneere. Nii ilmus Lola kõrgseltskonda meeste ratsakostüümis, piits saapasääres, ja sigaret pikas piibuvarres. Naine käitus vastavalt riietusele: sülitas üldtunnustatud käitumisnormidele ja põlgas hardaid vestlusi. Tuline natuur jagas ka heldelt kõrvakiile, kui arvas, et keegi tema õigusi rikkus. Lola käitumine oli kohalikule aristokraatiale niivõrd vastuvõetamatu, et ministrid esitasid tingimuse – Montez saadetakse Baieri kuningriigist välja või astub kogu valitsus ametist tagasi.

Ludwig I ei allunud šantaažile ja ministrid vallandati. Kui avalikkus sai aga kuulda kuninga kavatsusest Lolaga abielluda, hakati üha kindlamalt nõudma kurtisaani riigist väljasaatmist. 

Lõpuks viis rahva meelepaha selleni, et 1848. aastal põgenes Lola elu päästmiseks riigist.

Õnnetu ja äpardunud Ludwig I loobus rahva rahustamiseks troonist vanema poja kasuks ja siirdus südamedaamile järele. «Sel tunnil otsustasin igasuguse surveta loobuda troonist, aga mitte oma armsast Lolitast,» kirjutas kuningas tagasiastumise eelõhtul. Üsna pea naasis endine monarh longuspäi koju ja Lola siirdus uutele jahimaadele.

Allus naise ähvardustele

Seejärel nähti 27aastast naist Pariisis, Londonis ja Genfis. Pillava eluviisiga harjunud Lola oskas taskuid tuulutada ja majanduslike probleemide tekkimisel kirjutas häbematult Ludwigile. Mees saatis endisele armukesele pidevalt suuri rahalaadungeid, sest kartis nendevahelise intiimse kirjavahetuse lekkimist avalikkuse ette. Et raha veelgi rohkem välja pressida, kirjutas Lola Ludwigile: «Paljud kirjastajad annaks mulle sinu kirjade avaldamise eest üsna kopsaka summa. Pea meeles, inimene on võimeline kõigeks, kui teda selleks sunnitakse.»

Ajaloolaste väitel õngitses Lola Ludwig I taskutest välja miljoneid eurosid kaasaegses vääringus, kuid ei suutnud ikka lahendada avantüristi kõiki probleeme. Sel põhjusel avaldas naine 1849. aastal oma mälestused, kuid loodetud rahalist iseseisvust ja kirjanduslikku kuulsust ei tulnud. Küll aga pärineb mälestusteraamatust kuulus fraas: «Kui Lola midagi tahab, siis ta tuleb ja võtab.»

Seejärel viis Lola altari ette jõuka ärimehe George Trafford Healdi. Abielu kestis vaid aasta, sest Lola ründas ühe tüli ajal meest noaga.

Samal ajal kaevas üldsus välja info, et naise esimene abielu oli lahutamata. Lola arreteeriti kahemehepidamise eest ja saadeti vangi. Kasutades Ludwigi sidemeid ja raha, vabastati naine kautsjoni vastu ja ta üritas elu alustada puhtalt lehelt.

Kustus liiga vara

Sarnaselt paljude kaasmaalastega läks Lola õnne otsima Ameerikasse. Ta üritas taas tantsimisega raha teenida, kuid ei nautinud enam samasugust edu kui nooruses. Lola abiellus veel kord ja kolis uue abikaasaga Austraaliasse.

Elu viimased aastad veetis Lola USAs New Yorgis. Ühtäkki pöördus naine Jumala poole ning temast sai korralik kristlane ja vabatahtlik. Aidates vaimulikke kirikuteenistuste ajal ja kodututele süüa tehes lootis Lola selle läbi lunastada noorpõlve arvukaid patte. Lõpuks püüdis minevik õigele teele asunud endise avantüristi ja kurtisaani siiski kinni. Lola suri 17. jaanuaril 1861 väidetavalt kaugele arenenud süüfilisse. Teistel andmetel põdes naine kopsupõletikku või siis mõlemat korraga. Tema 40. sünnipäevast jäi puudu täpselt üks kuu.

Ludwig I ei suutnud Lolat kunagi unustada. Väidetavalt kirjutas mees hispaania keeles värsse ja kirju armastatule ka pärast tema surma. Seejärel põletas need kaminas ära lootuses, et tuleleegid viivad kirjaread taevasse Lola juurde. Kuningas suri armukesest seitse aastat hiljem.

17. veebruar maailma ajaloos
1598 – Vene tsaariks valiti Boriss Godunov
1600 – Roomas põletati tuleriidal Giordano Bruno
1613 – Taani väed üritasid vallutada rootslaste valduses olevat Hiiumaad
1801 – USA kolmandaks presidendiks valiti Thomas Jefferson
1880 – Peterburis üritati tappa keiser Aleksander II
1947 – Ameerika Hääl alustas Nõukogude Liitu adresseeritud raadiosaateid
1996 – Malemaailmameister Garri Kasparov võitis Philadelphias peetud matšil superarvutit Deep Blue

17. veebruaril on sündinud
624 – Hiina keisrinna Wu Zetian
1817 – Hollandi kuningas Willem III
1854 – Saksa suurtööstur Friedrich Alfred Krupp
1954 – USA näitleja Rene Russo
1963 – USA korvpallur Michael Jordan
1972 – USA näitleja Denise Richards
1981 – USA ärinaine ja modell Paris Hilton

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?