Saviteraapia võlu – see aitab iseennast paremini mõista

Liis Ilves, 12. august 2020

Psühhosotsiaalne nõustaja Keete Janter selgitab, et töö saviväljal on loovteraapiline meetod, mille eesmärk on sisemise tasakaalu saavutamine, pingete leevendamine ning minatunnetuse ja enesekindluse toetamine.

Töö saviväljal, mida nimetatakse Eestis ka saviteraapiaks või -tööks, on mänguline viis läheneda rasketele teemadele. Tunneme ju kõike elus kogetut keha kaudu, sestap ongi sedasorti teraapia äärmiselt tõhus – samal ajal töötavad nii keha kui ka mõte. Saviväljal saad teha enda jaoks turvalisi liigutusi ning oma valu, viha ja segased tunded kehaliselt välja elada. See aitab raskeid teemasid avada ja enda sisse vaadata.

Saviteraapia võlu: «Siin saab kõigele, ka rasketele teemadele, läheneda loominguliselt, turvaliselt ja individuaalselt,» ütleb Saviterapeut Keete Janter. Savi ei hakka vastu ega tee haiget. Suurt hulka savi saad kasutada milleks tahes: midagi valmis teha, näidata, tunda, millestki vabaneda, vormida, hoida, haarata, puudutada, hoolitseda ... (Robin Roots)

Loominguline ja turvaline lähenemine
Saviteraapiasse minnes ootavad sind ees puidust kast saviga, veekauss ja terapeut ehk saatja. Eesmärk on pakkuda turvalist keskkonda, kus saad oma traumade, hirmude ja probleemidega tegeleda.
Terapeudi roll saatjana on pakkuda turvalist ja üks-ühele-keskkonda ning vahel natuke klienti julgustada või tagasi tõmmata. Saviväli on vaba maa ja igaüks saab iseenda tunnete järgi seal toimetada – selles vallas saatja piire ega suuniseid ei sea.
Täiskasvanud töötavad saviväljal tihti, silmad kinni – nii on tunnetus parem. Silmad saad sulgeda siis, kui keskkond on turvaline. Siis avad ka oma sisemaailma kergemini, unustad ära filtrid, räägid avatult ja ausalt. See annab kiirema tee võimalike lahendusteni. Seetõttu on ka saviteraapia tulemused väga efektiivsed. Muide, saviteraapia sobib hästi neile, kes on oma (mure)mõtetega niivõrd kimpus, et ei suuda end isegi psühholoogi juures avada. Siin saab alguses tunnetada keskkonda, katsetada oma loomingulisust, emotsioone ja tundmusi välja elada ning tasapisi end avada.
Kunstiannet töö saviväljal loomulikult ei eelda, tegemist on siiski teraapiavormiga. Selle Saksamaalt pärit meetodi taga on väga põhjalik teooria, mille saviterapeudid omandavad 3,5 aasta pikkuse väljaõppe käigus.
Seega kõik liigutused, mida saviväljal teed, on terapeudile informatsiooniks sinu olemuse ja seisundi kohta. Nii näiteks jälgib terapeut tähelepanelikult käte liikumist: kas lähened saviväljale ettevaatlikult või pistad käed kohe sisse, kas takerdud saviväljal töötades ühte piirkonda, kas kasutad palju vett või üldse mitte. Iga liigutus annab infot, kuhu suunas liikuda ja milliste teemadega peaks parasjagu tegelema.

Saviteraapia (Robin Roots)
Saviteraapia (Robin Roots)
Hingevalu silmailu: Vahel satub saviteraapiasse tõelisi kunstihingi. Nii näiteks on terapeut Keete näinud saviväljale kerkimas uhkeid losse, barokkstiilis sambaid ja ka detailseid esemeid. Eelkõige on töö saviväljal siiski võimalus leida parem kontakt enda ja maailmaga ning võimalikult tasakaalukalt ja maandatult oma igapäevaeluga toime tulla. (Robin Roots)

Kolm etappi heaoluni
Saviteraapias läbitakse kolm etappi.
Esmane eesmärk on saada kontakt iseenda ja oma minevikuprobleemidega. Kui on saavutatud piisav kontakt, liigutakse edasi järgmisse etappi ehk hakatakse otsima tasakaalu. See väljendub selgelt saviväljal tehtavates liigutustes. Kui tasakaalustamise etapid on läbitud, hakkavad saviväljale kerkima suuremad ehitised, tugevamad konstruktsioonid. See väljendab, et oled stabiilsust saavutamas. Lapsed tõusevad tavaliselt pärast suure ehitise valmimist uhkelt püsti ja annavad sellega märku, et mingid arenguliselt olulised lüngad on nüüdseks täidetud.
Saviväljalt saadud kogemused võetakse kaasa igapäevaellu. Nii näiteks võib juba pärast paari teraapiakorda tulla koolist positiivset tagasisidet, et teraapias käinud noor on hakanud rohkem suhtlema ja sõpru leidma või on lapse agressiivsus hakanud vähenema.
Teraapia võimaldab vabaneda nii hingelistest, vaimsetest kui ka füüsilistest vaevustest. See aitab leida oma elus (taas) kindlust, tasakaalu ja ka sisemisi ressursse, et soovitud suunas edasi minna või mingite minevikusündmustega rahu teha.

Saviteraapia (Robin Roots)


Tasub teada!
Saviteraapia protsess on pikaajaline. Soovitatav on korraga läbida minimaalselt kümme seanssi. Ühe seansi pikkus on kuni 45 minutit ja töö toimub enamasti individuaalselt. Vajadusel toimuvad ka lapse ja lapsevanema ühised seansid.
Huvi korral leiad toreda saviterapeudi näiteks Vaimse Tervise Edendamise Kompetentsikeskusest (Vaiter.ee), Kunstiteraapia Stuudiost (Kunstiterapeut.com) või Tallinna Perekeskusest (Pk.ee).


Kellele töö saviväljal sobib?
Saviteraapias saab töötada erinevate vanusegruppide ja probleemidega, nii täiskasvanute kui ka lastega. See sobib ka väikelastele, kelle kõne pole veel välja arenenud.
Töö saviväljal sobib ennekõike neile, kellel on:

  • probleemid suhtlemisel ja kontakti loomisel;
  • psühhosomaatilised sümptomid (enurees, tikid);
  • psüühilised häired (hirmud, ärevus, stress, masendus, depressioon);
  • tähelepanu- ja keskendumisraskused;
  • läbitud trauma (õnnetus, lein, lahutus, erinevad vägivallakogemused);
  • nõrk sensoorne tunnetus, raskused liigutuste koordinatsioonis ja tasakaalus.
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?