POOLT VÕI VASTU? Tahke šampoon ei ole enam pelgalt öko- ja looduspoodide nišikraam

Helen Perk, 25. november 2020

Kui veel paar aastat tagasi olid tahked šampoonid peamiselt öko- ja looduspoodides müüdav nišikraam, siis nüüdseks on need saadaval peaaegu igas toidupoes. Millega tegu ja kuidas juukseseepe kasutada? Küsimustele vastab Tartu ilusalongi Võlumaa juhataja Marika Liik. Vaata ka Naistelehe tahke šampooni testi SIIT!

Mis vahe on tahkel šampoonil ja tavalisel vedelšampoonil?
Tahke šampoon on juuste pesemiseks mõeldud seebikivi baasil valmistatud pesuvahend. Sisuliselt seep. See sobib, nagu vedel šampoongi, erinevatele juuksetüüpidele, kuid samas on toodete valik juba nii lai, et ostu tehes saab lähtuda kiharate eripärast. Samuti võib seda proovida mõningate juuste- või peanahaprobleemide, nagu kõõm, kuiv ja tundlik peanahk, leevendamiseks.

Kas tahket šampooni on keeruline kasutada?

See võib vajada veidi harjumist, kuid kindlameelsus viib sihile ja tulemus üllatab kindlasti. Juuksed vajavad tahke šampooniga harjumiseks sageli paari pesukorda kuni paar kuud. Seega on hea soovitus seda esimest korda mitte katsetada siis, kui ees ootamas oluline kohtumine või koosolek. Mõned teadmised on aga kasutamisel abiks.

  • Tee juuksed ja tahke šampoon vee all märjaks. Mida rohkem vett, seda lihtsamini ja rikkalikumalt vahtu tekib. Vahu tekkimisel võib mängida rolli ka see, kas juuksed on töödeldud või naturaalsed ja töötlemata.
  • Vahu tekitamiseks võib hõõruda šampooni otse juustele või mudida esmalt käte vahel ning seejärel kanda tekkinud vaht kuklapiirkonna juustele, liikudes edasi pealaele ja lõpuks juukseotstele.
  • Edasi pese nagu tavalise šampoonigagi ehk masseeri vahuga peanahka ja juuksejuuri.
  • Loputamine on tahke ainega pesemise õnnestumise võti. Vahu eemaldamiseks ja seebijääkide ning taimsete õlide väljasaamiseks tuleb loputada harjumuspärasest kauem ja põhjalikumalt.
  • Tahket šampooni võib julgelt kasutada kas iga päev või nii, nagu oled harjunud tavalise šampoonigagi pesema.

Kui juuksed jäävad siiski rasused ja imelikud, mis läks valesti?
Sellel võib olla mitu põhjust.

  • Juuksed ei ole uut tüüpi pesuga lihtsalt harjunud ja üleminekuperioodil vajavad selleks ekstra aega. Samas võivadki kiharad seebipõhise hoolduse omaks võtta erinevalt, kuid paari nädalaga on tulemus juba parem.
  • Ikka see loputamine. Kas loputasid juukseid voolava vee all ja põhjalikult?
  • Alati võib olla mõjutajaks mõni koostisosa, mis lihtsalt ei sobi su juuksetüübiga. Ole kannatlik ja otsi edasi, hästi sobiva pesuaine leidmine on ka vedelšampooniga mõnikord paras katsumus.
  • Kare ehk mineraaliderikas vesi võib vähendada tuntavalt vahutavust ja puhastusvõimet.

Kas peab kasutama ka palsamit?
Siin ühtset vastust ei ole, see sõltub juuksetüübist ja harjumusest. Sünteetilised ained tavalises šampoonis võivad jätta juuksed kuivaks, mistõttu on järgnev palsam väga oluline. Samas taimsed õlid tahkes pesuvahendis on pigem niisutavate omadustega, toetades ka peanaha loomulikku rasueritust. Täielikult töötlemata juuste puhul ei pruugi palsam vajalik olla, samas tuleb siin mängu juuste pikkus. Ehk õlgadeni või üle selle ulatuvate kiharad võivad oodata palsamit kammitavuse parandamiseks või suvest jäänud päikesekahustuste leevendamiseks.

Kellele tahke šampoon ei sobi?
Ei sobi neile, kel kodus kare vesi. Karedusest aimu saamiseks uuri oma veekeedukannu. Kui selle põhjas on lubjasete, ongi vesi kare. Ka need, kel ei ole elustiilist tulenevalt aega lasta peanahal ja juustel harjuda tavapärasest erineva tootega, võiksid proovimata jätta. Raskendatud on kasutamine ka neil juhtudel, kui oled matkaline, kel kasutada piiratud koguses vett.

Kuidas tahket šampooni hoiustada?
Kuna juukseseepi müüakse sageli karbita või papist pakendis, on mugavam selle hoiustamiseks soetada metallist või plastist topsike, millel on tihedasti sulguv kaas. Viimane on oluline vältimaks immitsemist, kui kannad seepi pidevalt kaasas. Aga tea, et tahke šampoon peab saama võimaluse pärast kasutamist alati kuivada, seepärast tuleb lasta sel õhu käes seista.


Leia oma lemmik!
Niisutav ja pehmendav


Magrada pärnaõitega tahke šampoon Organic Cosmetics
Hind veebipoes Magrada.eu 7.50 (58 g)

Heledatele juustele


Nurme tahke šampoon jojoobiõliga
Hind veebipoes Nurme.eu 7.50 (100 g)

Rasusele peanahale


Kokosi tahke savišampoon toorkakaoga metalltopsis
Hind veebipoes Seebipood.ee 7.50 (75 g)

Elututele kiharale


Faith in Nature’i elustav tahke šampoon draakoniviljaga
Hind veebipoes Veganshop.ee 7.95 (85 g)

Tumedatele juustele


Nurme tahke šampoon avokaadoõliga
Hind veebipoes Nurme.eu 7.50 (100 g)


Kiidulaulust ninakirtsutamiseni
Kasutajate arvamusi on seinast seina, mis vaid tõestab, et tahke šampoon väärib võimalust!

Ülla Haljand: «Mu töötlemata juustele sobis hästi.»
«Tahke šampoon oli mu lemmik, kui värvisin juukseid hennaga. Oli mõnus kasutada, pesi pea ilusti puhtaks, vahutas kenasti ja pärast pesu jäi hea tunne. Aga niipea, kui lasin juuksuril kasutada poolpüsivärvi, tahke pesuvahend enam ei töötanud. Juuksed justkui pulstusid pesu ajal, ei läinud ka ilusaks, läikivaks ega puhtaks. Ehk minu kogemus on, et loomulikele värvimata juustele sobib kenasti, aga rikutud ehk värvitud juustele enam ei pruugi.»

Reet Gailan: «Olen kahe käega poolt!»
«Mind võlub tahke šampooni kompaktsus ja kasutusmugavus. Imepisike šampoonipallike võtab riiulil või reisikotis piinlikult vähe ruumi ja samas jätkub seda pikaks ajaks. Meeldib toote mugav doseerimine, lihtsalt paitan üle juuste ja juba tekibki mõnus vahutamine. Minu nipp on see, et masseerin tahket šampooni otse juustele, käte vahel vahtu tekitades ja siis seda kiharatele kandes läks pesuga liiga kaua aega. Sümpatiseerib ka toote keskkonnasäästlikkus. Olen proovinud umbes nelja erineva kaubamärgi tahkeid šampoone ja lõpuks leidnud erilise lemmiku Lushi toodete valikust.»

Helle Rudi: «Pulgad peas ei ole just ahvatlev.»
«Lugesin hoolikalt kasutusjuhendi läbi ja võtsin täielikult teadmiseks, et juuksed harjuvad tahke šampooniga alles pärast mitut pesukorda. Et algul võibki tulemus olla kleepuv. Nii oligi. Esimene pesu jättis juuksed kenasti puhtaks ja soengusse sättimine polnud probleem. Teise pesuga olid aga peas sellised pulgad, et piinlik oli tööl olla. Juuste asemel nimetaksin neid kärbsepaberiks, kuhu tolm ja muu jama kinni kitib. Juuste harjamisel tekkis harjale tugev hall tolmukiht. Kannatus katkes kolmanda pesukorraga.»

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?