KÕIK ON HÄSTI! Naisteleht uuris, kuidas on läinud inimestel, kes oma eluloo ajakirjaveergudele usaldasid

Silja Paavle, Helle Rudi, Verni Leivak, 27. detsember 2019

Tänavu avas meile oma koduukse ja hinge sadakond ägedat inimest üle Eesti. Piilume aastavahetuse eel vaid korraks mõne peakangelase ellu kindlast soovist veenduda – kõik on jätkuvalt tublid ja saavad suurepäraselt hakkama.

undefined (Daisy Lappard)

Vassilile pakuti ametikõrgendust
Lõppeva aasta esimeses numbris rääkis Vassili Bannikov ausalt ja häbenemata oma elust endise alkohoolikuna ning kurja pahe lõplikust seljatamisest.
Artikli ilmumise järel kirjutasid meile paljud Saue elanikud ja kiitsid, et pole ammu kohanud nii lahket, abivalmis ja sõbralikku kassapidajat kui Vassili.
Mehe elus läheb praegu kõik väga hästi, ta on endiselt tõlgina ametis Eesti kristliku nelipühi kiriku Paldiski koguduses, samuti Saue Rimis. Oma töös on mees koguni nii tubli olnud, et sel aastal sai ta ametikõrgendust. Vanemteenindajana vastutab Vassili nüüd ka selle eest, et kolleegide igapäevatöös kõik ladusalt sujuks.
Kõige toredam asi mehe elus on aga autokooli minek. Kui tervisetõendiga asjad klaarid, antakse viimaks autojuhiload kätte.

undefined (Aldo Luud)

Valevist sai maailma üks mõjukamaid noori
Veebruaris avas oma elu tagamaid Võrumaalt Varstust pärit Valev Laube. Andekas mees pingutab kõvasti selle nimel, et Broadwayle ehk kõigi lavainimeste Mekasse jõuaks Eestist ja Soomest kõnelevad muusikalid.
Eesmärgi nimel on tehtud kõvasti tööd: möödunud suvel toimus ametlik skripti lugemine ja kontsert Broadwayl Signature Theatre’is. Lisaks kuulub Valev meeskonda, kes soovib samale lavale tuua meie laulval revolutsioonil põhineva muusikali «Singing Revolution: The Musical». Seda esitleti novembris koos Märt Agu tantsijatega nii Washingtonis asuvas John F. Kennedy kunstikeskuses kui ka Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides 2019. aasta auhindade galal.
Aga peamine – paari kuu eest nomineeriti Valev 2020. aasta Forbesi mainekasse alla 30aastaste edetabelisse. Varasemalt on sinna pääsenud vaid kaks eestlast. «Mis seal muud ikka, jätkan oma tööga – praegu on käsil mitu nii Eestiga seonduvat kui ka kohalikku projekti.»


Karina langetas kümnemeetrise puu otse tikule
Aprillis tõmbas ajakirja veergudel sõna otseses mõttes sae käima raiesportlane Karina Riive.
«Saag pole enam raske, käed-jalad on alles ja siht silme ees,» võtab tubli naine tegusa aasta kokku.
Üks vingemaid saavutusi möödunud aastast on see, et Lätis toimunud võistlustel langetas ta kümnemeetrise puu otse tiku peale. «Eks õnne anti ka, kuid tunne oli võimas! Sellist täpsust tuleb isegi meeste profiklassis harva ette,» lausub Karina.

undefined (JYRI KARTUL)Kadri-Ly unistab klaverit mängida Mozarti kombel
Mais kohtusime kolme aasta eest melanoomi diagnoosi saanud Kadri-Ly Miiliga. Naine mõistis raske haiguse tõttu, et unistuste täitmiseks lõputult aega ei anta, ja alustas keerulise tõve kiuste bikiinifitnessiga.
Kadri-Lyl on kõik hästi – Eesti karikavõistlustelt noppis naine tugevas konkurentsis neljanda ja Portugalis toimunud võistlustel kuuenda koha.
«Sport on mind nahavähist tervenemisel ja sellega toimetulekul palju aidanud – ma viin kogu kurbuse, ärevuse ja negatiivsuse treeningsaali.» Naine on avastanud teisegi meelepärase spordiala – keegli. Seda loodab ta uuel aastal rohkem harjutada.
Läbielatu pani Kadri-Ly igat päeva elama täiel rinnal ja oma suurt unistust ühel päeval Mozarti kombel klaverit mängida pole ta endiselt maha matnud – ehk leiab ta peagi Laagri-Nõmme kandist hea klaveriõpetaja.

Parasportlane Matz Topkin (21) (Martin Ahven)


Matz valmistub olümpiamängudeks
Kevadel kirjutasime käteta ja vaid ühe terve jalaga sündinud ujujast Matz Topkinist. Sel aastal treenis ja võistles noormees kõvasti, kuigi päris rahule ta oma tulemustega ei jäänud. Vaatamata sellele, et juuni alguses Saksamaal toimunud maailmakarika etapil ujus ta enda võistlusklassis maailmarekordi. Pettumuse põhjus peitub augustis toimunud maailmameistrivõistlustes, kust esikolmikus püsima harjunud Matz naasis neljanda, kaheksanda ja kümnenda kohaga.
Ent järgmisel aastal Tokyos toimuvatel paraolümpiamängudel osalemiseks on normatiivid täidetud juba mitmel distantsil. Uue treeneri Kaire Indriksoni käe all Kalevi ujumiskoolis lihvib noormees end järjest paremaks. Ühes on Matz veendunud: «Igaüks peab elama sellisena, nagu ta loodud on. Ja kui seejuures iseend mitte häbeneda, teha südamelähedasi asju ja liiga palju mitte muretseda, on elu igati ilus.»

Laulja Kethi Uibomägi (Martin Ahven)

Kethi läheb hoogsalt uuele aastale vastu
Mai lõpus sai Kethi Uibomägist ajakirja kaanestaar – tubli naine rääkis häbenemata oma rinnasuurendusoperatsioonist. «Hirmul on ikka suured silmad. Terve nädal, mil ajakiri müügilettidel lebas, oli kõhe tunne,» meenutab ta. Kuigi esialgu tundus nii isiklikul teemal rääkimine rumala riskina, sai lauljanna väga palju positiivset tagasisidet.
Kethi naerab, et kui uue singli või lavastusega on väga raske meedias uudiskünnist ületada, siis rindade puhul sellist probleemi ei esinenud. Küll ei arva naine aga, et selleaastane tihe töögraafik oleks seotud pärast operatsiooni kasvanud enesekindlusega. «Mina pole muutunud. Hea oli olla juba siis,» ütleb ta. Lumepalli pani Kethi jaoks n-ö veerema üle-eelmine «Selgeltnägijate tuleproovi» hooaeg, kus ta tegi saatejuhidebüüdi. «Lolliks pole ennast tööga teinud,» võtab naine vastu pakkumisi, mis talle tõesti meeldivad.
Uuele aastale läheb Kehti vastu sama hoogsalt. Vestlusõhtust «Head tüdrukud nii ei tee» kasvas välja tema soolo-stand-up.

Enneagsena sündinud Aleksander Rääk ja tema ema Riina Rammo. (Aldo Luud)


Sass treenib edaspidi Tartu kõnnirobotil
Juunis käisime külas enneaegsena sündinud Aleksandril, kelle liikumine on seetõttu häiritud – poisi iga astutud samm on kulla hinnaga.
Aleksandri ehk Sassi ema Riina Rammo on õnnelik, et poiss sai terve suve Lastefondi toel käia ratsutamisteraapias. Koolis saab ta ka ujuda ja temaga tegeleb füsioterapeut. «Sassi areng on suurte hüpeteta, aga pidev ja positiivne,» rõõmustab ema. Kui siiani olid peamised abivahendid liikumisel harkkepid, siis nüüd tunneb Sass end järjest kindlamalt küünarkeppidega.
Poiss peab endiselt oma lemmikkohaks Haapsalu neuroloogilist rehabilitatsioonikeskust, sest seal sai ta tänavu kaks korda kõnnirobotit kasutada. Sassi liikumist aitab see masin oluliselt treenida ja ema Riina on märganud, et pärast iga harjutustundi liigub poeg veidi paremini.
Nüüd on kogu perel põhjust rõõmustamiseks, sest viimaks jõudis Tartu ülikooli lastefondi eestvedamisel kõnnirobot ka Tartusse. Varasema 12 korra asemel aastas saab Sass sellel treenida iga nädal ehk üle 50 korra aastas.

Annele tehti korralik «remont»
Enne jaanipäeva rõõmustas meid ajakirja kaanel Anne Veesaar. Armastatud näitlejanna rääkis avameelselt oma puusaoperatsioonist ja mainis, et uus lõikus terendab septembris. Kuidas see viimatine läks?
«Operatsioon õnnestus suurepäraselt. Kiidan igavesti kõrtsis ja kirikus aktsiaseltsi Ortopeedia Arstid. Mind lõikas dr Tauno Kalvet. Ta ütles, et remontis mu ära! Taastusravi Fertilitases oli suurepärane ja praegu võimlen Põhja-Eesti taastusravikeskuses. Mul on seal nõudlik füsioterapeut Liis Palumäe ja meil läheb väga hästi. Suur õnn, et pandi uued varuosad ja saan nüüd lõputult kõndida. Varsti juba kükitan,» rõõmustab Anne.
Mööduv aasta tõi talle kõike: kaks operatsiooni, kaks taastumisprotsessi, ema põetamise ja emast ilma jäämise. Sellest viimasest pole naine enda sõnul veel kaugeltki toibunud. Ent kaotus tuleb ära leinata ja selleks on vaja aega.
Suvi oli näitlejannal tore, Anne mängis 32 etendust, nendest 16 koos Helgi Sallo ja Katrin Karismaga. «Püüdsin igal võimalusel perega koos olla ja olin valmis 160 km öösel maha sõitma, et hommikul lapselast süles hoida, talle putru sööta ja siis jälle 160 km etendusele sõita. Ja nii mitu päeva järjest. See oli tõeline elus olemise aasta, sest pakkus kurbust, valu ja suuri rõõme.»

Silvial ilmus teine raamat
Vahetult enne kooliaasta algust tutvustasime oma lugejatele üheksa-aastast Tartu tüdrukut Silvia Kronbergi – tõenäoliselt Eesti noorimat kirjanikku.
Juba nelja-aastaselt paarileheküljelisi jutukesi raamatuks köitnud piiga raamatust «Anna ja Miina suvised lood» sai paljude ta klassikaaslaste lemmikraamat.
Silvia rääkis oma loos veel plaanist järgmise teose väljaandmiseks raha koguda, sest sahtlipõhjas ootas juba toona avaldamist kolm käsikirja. Enne jõule tüdruku unistus täituski ning Anna ja Miina raamat sai järje sügiseste lugudega. Nüüd jäävad trükki ootama veel Anna ja Miina talvised ning kevadised lood.

Keevitajast kirjanik Anni Pea (Robin Roots)

Anni tegeleb erootikaga edasi
Kirjanik-keevitaja Anni Pea otsisime suve lõpus üles Pärnumaalt. «Artikli välja tulemise päeval ei leidnud ma õhtupoolikul poest enam ühtegi ajakirja. Kõik osteti ära,» naerab naine. Sõna levis ka kodukandist kaugemale, sest raamatute müük suurenes kõvasti. «Annetan ju peaaegu 90% müügitulust ära ja müügi suurenemine aitas seda aastalõpus kogunevat summat kasvatada,» on ta ostjatele tänulik. Eks tegudele aitab kaasa seegi, et detsembris ilmus erootiliste jutustuste kogumik « Driven by Lust» paberraamatuna.
Fännide rahustuseks tegeleb Anni erootikaga edasi. «Olen vist leidnud oma kutsumuse,» muigab ta. Kohtumisel jutuks tulnud krimiromaan kogub praegu riiulil tolmu, sest nii suures vaimustuses kirjanik sellest žanrist veel ei ole. Küll aga võib tema sulest varsti oodata üht lasteraamatut.
Keevitamise kõrvalt Anni enam lugusid telefoni ei toksi ja kirjatööd on kolinud rohkem arvuti taha. Üksnes kirjutamisele keskendumiseks ja päevatööst loobumiseks kulub tema hinnangul veel umbes viis aastat. «Üks minu mõte on aidata noori eestlasi oma tööde rahvusvahelisel kirjastamisel. Ma tean, et paljudel kirjanikel jääb see vaid unistuseks, sest nad ei oska ega tea, kuidas edasi minna, kui käsikiri juba valmis. Ma aitaks avastamata kirjanikel oma unistused teoks teha,» ei jäta naine nippe ainult enda teada.

Annely haldjalikud mantlid jõudsid veebipoodi
Novembris ootas meid külla Pärnus elav Annely Levandi, kes otsis hiljaaegu endale sotsiaalmeedia kaudu abilist. Teadmata põhjustel liikumatuks jäänud naist tabas äkki meeleheide, et kui praegune abiline tervise tõttu teda enam vajalikul määral aidata ei saa, jääbki ta liikumatuks.
Üleskutse ja artikli mõju oli nii suur, et Annely juurde jõudsid mitmed abilised ning massöörid, kelle toel naine veel suurema rõõmuga end iga päev treenib. Ta usub ja teab, et ühel päeval tõuseb ta jalgele – ja lubab sellest kindlasti teada anda.
Praegu sisustab naine päevi kaunite kudumite valmistamisega ja artikli kirjutamise hetkel oli tema suur unistus e-poe avamine. Unistus täitus: kodumaist käsitööd väärtustava veebipoe Suurlaat.ee loojad võtsid Annely näputöö pärast artikli ilmumist müüki. «Alustame Eestist ja tasapisi hakkame maailma vallutama,» on ta järjest optimistlikum. Sekunditki usku kaotamata jätkab visa daam oma teed – allaandmine pole lihtsalt tema loomuses.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?