JURIST ANNAB NÕU | Kas mul on õigus nõuda kinnisvara kaasomandi lõpetamist?

Reet Rattur, E-jurist Õigusbüroo jurist , 10. aprill 2024

Paljud pered elavad majas, mis on kaasomandis. See tähendab, et isikutele kuuluvad ühises elumajas mõttelised osad. Samamoodi kuuluvad neile selle maatüki ehk kinnistu mõttelised osad, millel elumaja asetseb.

Mõtteline osa on õiguslik mõiste ja tähendab sellist osa kinnistust või elumajast ja muudest sellel kinnistul asuvatest abihoonetest, mis ei ole konkreetsete reaalosa piiridega kindlaks määratud. Kui isegi on kaasomanike vahel kokkulepitud kinnistu kasutuskord, ei tähenda see, et ühele kaasomanikule kuulub omandipõhiselt just see osa kinnistust, mida ta on õigustatud kasutama, näiteks konkreetsed toad majas, alumine või ülemine korrus või ajanurgake.

Kahjuks on olukordi, kus kaasomanikud lähevad omavahel tülli ja ei soovi enam ühist maja ega kinnistut jagada. Võib tekkida ka muu väline põhjus, miks soovib üks kaasomanik oma omandist loobuda ja saada selle eest hüvitist. Asjaõigusseaduse § 76 lõike 1 järgi on igal kaasomanikul õigus nõuda kaasomandi lõpetamist. Kaasomandi lõpetamist ei saa erandina nõuda ainult siis, kui see on kaasomanike vahelise kokkuleppega välistatud. Kokkulepe siiski ei kehti, kui kaasomandi lõpetamiseks on oluline põhjus.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?