Kultuuriuudised | Mida lugeda, mida vaadata? Naisteleht soovitab!

Helina Piip, 2. detsember 2020

Kinno
Võrratud värvikad karakterid
Filmi «Hüvasti, NSVL» minajutustaja on koolipoiss Johannes (Niklas Kouzmitšev), kelle esimesed eluaastad mööduvad salastatud linnas; nõukaaja lõpus aga Õismäel. Tema vanavanematena teevad vaimustavad rollid Ülle Kaljuste ja Tõnu Oja, kes läbi filmi ka ingerisoome keeles räägivad. Režissöör Lauri Randla ise on samuti ingerisoome juurtega ja paljutki on siin ta enese elust. Hoogne ja lustakas film täis punalapsepõlve seiklusi, vahvaid detaile, esimest armastust. Johannese ema (Nika Savolainen) on protestimeelne vaba hing, kelle soengumuutused on kui omaette ajaloopeatükid, rääkimata Johannese kiduraist kiiritatud kiharaist. Soomes on film tõusnud üheks läbi aegade edukamaks Eesti filmiks sealses kinolevis.

Loe
Vaid sada sõna päevas


Christina Dalcheri teos «Vox» on kirjutatud ärritavalt lugema kutsuval teemal. Kõigil ameeriklannadel on käe peal loendur, mis fikseerib, et nad ei ütleks päeva jooksul rohkem kui sada sõna. Voorusliikumine on võtnud naistelt ka arvutid, raamatud, pliiatsid; kaamerad jälgivad, et ei kasutataks viipekeelt, naistel keelatakse töötamine ja nende eest otsustab mees. See õõvastav fantaasia pöördub põnevusromaaniks, kui neuroteadlasest peategelasel Jeanil tuleb oma meeskonnaga leida karmi valve all ravim presidendi venna elu päästmiseks. Kõik kokku on mõtlemapanev hoiatus – mis võib juhtuda, kui valimistel hääletamisest loobud – loobud siis ka oma häälest, mis võiks ühiskonda muuta ja mõjutada.

Näitus
Valgus, maagia ja klaas

KLAAS, VALGUS, HELI - Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskuses, "Aeglane valgus". (Tiina Kõrtsini)


Raplas näeb 21 klaasikunstniku ühisnäitusel Eesti, Saksamaa ja Läti meistrite uudisloomingut. Näituse pealkiri «Aeglane valgus» sai inspiratsiooni kirjanik Terry Pratchetti tsitaadist: «Kui valgus kohtab oma teel tugevat maagiavälja, läheb tal kohe kiire üle. Ta aeglustub silmapilkselt.» Tänu valgusemängudele ja helile on seekordne näitus justkui väike etendus varjude, peegelduste ning liigutavate objektidega. Enamik teoseid valmiski just selleks näituseks ja näha saab paljusid tehnikaid. Väljapanek on Raplamaa kaasaegse kunsti keskuses lahti 13. detsembrini.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?