NAINE NAGU TANK: tulihingelise kommunisti Jekaterina Furtseva tõus ja langus

Tõlkinud Allan Espenberg, 30. aprill 2025

Nikita Hruštšovi toel kultuuriministriks tõusnud Jekaterina Furtseva ei löönud millegi ees risti ette. Kui tekkis mõte „Mona Lisa“ Moskvasse tuua, siis toodi see ära iga hinnaga.

Jekaterina tuli ilmale 1910. aasta hilissügisel Tveri kubermangus. Ema Matrjona kasvatas poega ja tütart üksi, sest perepea hukkus esimeses maailmasõjas.

Jäägitult Lenini ideaalidesse ja kommunismi helgesse tulevikku uskunud tüdrukust sai varakult komnoor. Pärast seitsmeklassilise kooli lõpetamist õppis ta kangruks ning asus seejärel ema kõrval ametisse Volotšoki ketrus- ja kudumisvabrikus. Tragi neiu tõestas end kiiresti igal alal ja juba 20aastaselt sai temast Kurski oblasti komsomoli Korenevo rajoonikomitee sekretär. Seal astus noor naine ka üleliidulise kommunistliku (bolševike) partei liikmeks. 21aastaselt läks Katja esimest korda mehele, kuid abielu kestis vaid kolm kuud. Ebameeldiv episood selja taga, pühendus naine kogu hingega karjäärile. Peagi terendaski töökoht Feodossijas komsomoli linnakomitee sekretärina.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?