REIS | TAMPERE: linn, kus kellelgi pole kunagi külm, sest kõik on saunas
Tamperesse jõudes mõistan kiiresti, et see pole lihtsalt saunapealinn – see 260 000 elanikuga Soome suuruselt kolmas linn on üks suur saunasekt.
Aga alustame algusest. „Sa lihtsalt pead minema Rauhaniemi sauna,“ korrutas mulle saunaeksperdist sõber juba nädalaid enne reisi. Saan aru, miks. See on paik, kuhu kohalikud lähevad pärast tööpäeva, istuvad leiliruumis ja siis lihtsalt – hüppavad järve. Aasta läbi. Küsimusi esitamata.
Võib-olla oleksin mina pidanud küsimusi esitama. Rauhaniemi Folk Spa pole mingi trendikas hipsterikoht, kus baarist käsitööõlut ja bataadifriikaid saab. Nagu on südalinnas sama järve kaldal seisev Kuuma – seal on vee peale isegi välibassein ehitatud, lamamistoolid ääres ja puha. Kui Rauhaniemi saun Tampere arvuka tööliskonna jaoks 1929. aastal avati, ei taibanud toonased saunaprojekteerijad mõelda katusebasseinide, DJ-de, gastropubide peale – tehti kaks riietusruumi, leiliruum ja vettehüppetorn. Elumajadest natuke eemale, no et poleks hullu, kui maha põleb suure kütmise peale. Saunalised, näib mulle aga, ei jää südalinna moodsatele saunade omadele alla, päris mitu turisti räägivad omavahel inglise keelt. Tampere on vaieldamatult Soome saunapealinn. Ja kui see on juba Soome saunapealinn, siis see on sama hästi kui kogu maailma saunapealinn.