LÄTI PARADOKS | Daugavpilsis kohtuvad tsaariaegne arhitektuur, hruštšovkad ja maailmakuulus abstraktsionist
Seisan varahommikuses Daugavpilsi kindluses, Mark Rothko muuseumi ukse all. Kui see hoone asuks Pariisis või Londonis, moodustuks selle ette juba ammu pikk järjekord. Siin ei liigu aga kedagi. Ainult maapind sillerdab hommikupäikeses ja kohvilõhn hiilib maja teisest tiivast minu poole.
Läti suuruselt teine linn Daugavpils on paradoks. Tsaar Aleksander I käsul Napoleoni vastu ehitatud kindluslinn on 21. sajandil leidnud endale uue jumala – maailma ühe mõjukaima abstraktsionisti, kunstnik Mark Rothko (1903–1970). Maailma serval asunud linnast pärit poiss ei saanud oma lapsepõlvekohta pärast Ameerika Ühendriikidesse emigreerumist enam kunagi külastada. Ent keegi teine pole siin linnas rohkem kohal.
Jõudsime eelmisel õhtul nii hilja, et näitused olid juba suletud ja nüüd pole need veel avatud, aga ma olen juba näinud terve reisi jagu vaatamisväärsusi. Selles hoones, mille üks tiib on pakkunud meile öömaja ja kus kunagi hoidis sõjavägi arsenali, hoitakse nüüd loomingut, mille nägemise nimel ollakse valmis Riiast siia üle kolme tunni rongiga loksuma. Daugavpilsist edasi ei ole suurt midagi, on Valgevene piir, mis praegu tähistabki meile meie maailma lõppu ja millegi kõheda ja külma algust.