Psühholoog annab nõu | Kuidas muuta kodused tülid tervislikuks aruteluks?
Paarisuhtes tekkivad lahkarvamused on loomulik osa kooselust. Oluline pole mitte tülide olemasolu, vaid nende lahendamise viis.
Et tülid võivad suhet tugevdada, kui neisse suhtuda rahulikult ja lugupidavalt, ning koos kasvamine on tervisliku ja armastava suhte võti, jagan mõned pidepunktid tervislike arutelude loomiseks.
Mõista konflikti olemust. Tüli ei tähenda katkist suhet, vaid märki, et midagi vajab tähelepanu. Vaata konflikti kui võimalust üksteist paremini mõista ja küsi endalt: „Mida saame sellest õppida?“
Valmista end ette. Ära lase konfliktidel muutuda impulsiivseteks plahvatusteks. Kui oled emotsionaalne, võta aeg maha ja rahune enne arutelu alustamist. Rahulik meel on eduka vestluse alus.
Väljenda tundeid, mitte süüdistusi. „Mina-sõnumid“ aitavad vältida ründamist. Näiteks „Ma tunnen end kõrvalejäetuna“ on tõhusam kui „Sa ei hooli minust kunagi!“.
Kuula aktiivselt. Kuulamine vähendab pingeid ja loob mõistmist. Väldi katkestusi, peegelda kuuldu tagasi ja näita empaatiat, öeldes näiteks: „Ma kuulen, et tunned, et ma ei panusta piisavalt.“
Fookus ühele teemale. Ära sega kokku minevikuprobleeme ja praegusi teemasid. Keskendu ühele küsimusele korraga.
Otsige lahendust, mitte võitjat. Konflikti eesmärk on kokkulepe, mis sobib mõlemale. Püüdke leida koos lahendus, mis parandab suhte heaolu.
Jää lugupidavaks. Ka pingelises olukorras hoia sõnad ja teod viisakad. Kui ütled midagi haavavat, palu kohe vabandust.
Taastage ühendus. Pärast konflikti leidke koos aega positiivse kontakti taastamiseks – kallistus või ühine tegevus aitab hoida suhet tervena.