NAISTELEHE PEATOIMETAJALT | Silja Paavle: „Ole ettevaatlik – jõulueelsel ajal suureneb internetipetturite hulk!“
Väga palju on räägitud vajadusest olla internetis oma asju müües tähelepanelik, et mitte langeda petturite lõksu. Ma arvan, et just tänu neile hoiatustele pääsesin möödunud nädalavahetusel isegi raha tuulde lennutamisest.
Taaskasutuse fännina ostan meeleldi teise ringi rõivaid, ent suunan ka enda kantut uute huvilisteni. Nii sai ka möödunud nädalavahetusel internetti paar asja müüki pandud. Kulusid vaid mõned minutid, kui ühe jope vastu tunti huvi. Muidugi teeb nii kiire asjade käik meele rõõmsaks. Kõik oli justkui kokku lepitud ja saaja soovis ise paki internetis ära vormistada. See tundus sobiv hetkeni, kui talt tuli sõnum, et tellimus on loodud: „Siin on teie link. Palun jätkake oma raha vastuvõtmisega. Te saate ka juhised tehniliselt toelt, kuidas raha vastu võtta.“ Õnneks olen endale sisse kodeerinud teadmise, et ühelegi suvalisele lingile ei tohi vajutada. Miks ma peaksin saama juhiseid kelleltki, kui raha on võimalik ka lihtsalt arvele üle kanda? Teatasin ka „ostjale“, et ma ei kavatse lingile vajutada ja edasi olen temaga valmis suhtlema, kui raha on minu arvele laekunud. Muidugi valitseb sellest peale vaikus.
Miks ma seda räägin? Aga seepärast, et jõulueelsel ajal suureneb interneti kaudu ostmise hulk, sest aastalõpupreemiad vajavad kulutamist ja kingikotid täitmist. Ent see tähendab ka, et suureneb petturite hulk, kes valvsuse kaotanud tarbijailt üritavad raha kätte saada. Seepärast tuletangi sulle ja ka iseendale meelde, et mitte mingil juhul ei tohi vajutada ühelegi lingile, mis on saadetud SMSiga või Messengeris. Ja päris kindlasti on tegu kelmusega, kui sõnumi saadab kullerfirma, ent sa pole ühtegi pakki tellinud. Üleüldse on parem kahtlaseid sõnumeid ignoreerida või neid kustutada. Seda, et oma PIN-koode kellegagi ei jagata, ei pea loodetavasti enam meelde tuletama, eks.