Kooliminek tekitab stressi? Häid nõuandeid jagab koolipsühholoog!
Pärast pikka suve võivad igas vanuses õppurid tunda ärevust ja hirmu eesseisva ees. Uue elurütmiga sujuvamaks kohanemiseks annab nõu koolipsühholoog ja Eesti Koolipsühholoogide Ühingu juht Karmen Maikalu.
Esimene, millele ema-isad võiks mõelda, on nende endi suhtumine lapse kooliminekusse, ja selle väljendamine. Me kõik oleme kuulnud väljendeid stiilis: „Jälle hakkab see orjus pihta!“ või räägitakse nalju, kuidas esimese klassi koolijüts tuleb koju ja ahastab: „Mille eest ... 12 aastat!“ Jagub vanemaid, kel pole enda kooliajast häid mälestusi. Lapsed on tegelikult väga tähelepanelikud. „Kui ema helistab vanaemale ja ohkab: «Ma ei tea, kuidas ta seal kohaneb – koolis on ju nii palju uusi inimesi.“ või „Kuidas tal see lugemine küll minema hakkab?“ nakatab ärevus ka last. Seevastu peaks vanemad üritama olla ise rõõmsad ning jälgima, et nad ei jagaks oma kooliajast negatiivseid kogemusi, vaid pigem toredaid seiku.
Uued olukorrad tekitavad ühes rohkem, teises vähem ärevust. Ootamatuste vähendamiseks võiks vanem peatse õppuriga varem koolitee läbi käia. Paljud koolid korraldavad kevadel või augustis tutvumispäevi. Nii on lapsel 1. septembril julgem minna – ta teab, kes ta klassis õpivad, milline tema klass välja näeb, kus miski asub ja kes on õpetaja.