Valgre mälestusmärgi modelliks olnud Veiko Rea: kujust möödudes vaatan ikka, kas kõik on korras. Alles vana-aastaõhtul korjasin kokku ümbruses vedelenud pitsakarpe ...

Helina Piip, 12. jaanuar 2022

Kas teadsid, et Raimond Valgre kuju modell oli akordionist Veiko Rea. Tema mängitud palu saab sellest talvest skulptuuri juures ka kuulata – seni kõlas seal kitarrimuusika Francis Goya esituses.

Kui Veikoga (47) Pärnus mälestusmärgi juurde astume, kõlab kõlaritest parasjagu mahe akordionipala „Peagi saabun tagasi su juurde“. „Eks varem ikka küsiti, miks akordionit süles hoidva muusiku juures kuuleb kitarrimuusikat,“ meenutab Veiko. Detsembris see „viga“ viimaks parandati, kui stuudios mängiti taas sisse „Muinaslugu muusikas“, „Sinilind“, „Saaremaa valss“ ja teised. Mees on mõelnud, et ehk võiks siin kõlada ka mõni vähem tuntud Valgre viis – näiteks „Õige õnn“ või „Kevadmõtted“. Kuulajad saaksid mõnusa ahaa-elamuse.

Viktoriiniküsimusena võiks aga kuju juures uurida, millist pala pronksi valatud ja merele vaatav Valgre mängib? Tema sõrmed on klahvidele seatud nii, nagu hakkaks kohe kõlama ... „Pärnu ballaad“. Eks seepärast vajaski skulptor Rait Pärg 18 aastat tagasi mälestusmärki luues modelliks tõelist akordionimängijat.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?