Tuletantsija Krista Palm: väiksemad põletushaavad on tavalised – õnnetusi ikka juhtub

Liis Ilves, 22. juuni 2020

«Tulega ei mängita» pole lause, mida kunstnikuhingega Krista Palmile öelda. Tema on aastatega õppinud tundma tule hingeelu ja saavutanud tuletantsijana tipptaseme.

Krista (28) käis kümme aastat tagasi Euroopas reisimas ja kohtas Veneetsias tuletantsijat. Naine oli sellest mängust tulega kohe lummatud ja unistas salamisi, et omandab isegi sellised oskused. Unistustel on kombeks aeg-ajalt täituda ja nii leidiski Krista Tartust tuletantsuga tegelejad. Vaikselt hakkas ta selle maailmaga tutvuma ja praeguseks on temast saanud tipptasemel tuletantsija.

Lõputu areng

Enne tulega tantsima hakkamist õppis Krista tehnikat ja objektidega manipuleerimist, selleks olid abiks mitmesugused treeningvahendid. «Alustasin tuleta ja pehmemate vahenditega, sest enda peksmine käib õppeprotsessi juurde,» märgib ta.

Pärast paari kuud harjutamist sai Krista esimest korda ka elava tule kätte. «Eks esialgu oli ikka natukene hirmus. Sel hetkel unustasin ära kõik varem õpitu ja esimesel korral tegin ainult lihasmälus olevaid asju,» meenutab ta.
Krista ise ütleb, et tuletantsu päris selgeks kunagi ei saagi – on ju alati midagi uut õppida. Just pidev areng, uute trikkide proovimine ja piiride edasi lükkamine talle tuletantsu juures kõige enam meeldibki.

Rahvusvaheline tunnustus

Esimest korda esines Krista tuletantsijana Tartu lähedal Emajõe ääres. «Mäletan seda väga hästi, sest see kõik oli ülikaootiline. See oli hetk, mil sain aru, et tahan paremini teha. Ma ei olnud tol korral piisavalt ettevalmistunud, sest olin tuletantsuga ainult kolm-neli kuud tegelenud. Ma ei teadnud veel, kuidas teha koreograafiat ja kuidas sõu tervikuna ette valmistada,» meenutab naine. Sellest hetkest aga algaski tuletantsija areng.

Õige pea viis tee Krista Prantsusmaale suurele žongleerimisfestivalile, kus naine sai täielikult aru, mida tuletants päriselt tähendab ja kui palju arenguruumi tal veel jagub. Tantsija kogus festivalilt rohkelt teadmisi ja kogemusi ning tagasi tulles andis saadud oskusi edasi teistelegi.

Hiljem on Krista veelgi käinud maailma avastamas ja uusi oskusi kogumas. Rahvusvahelised festivalid on andnud eestlannale hulgaliselt tunnustust ja erakordseid esinemiskogemusi. Seejuures tasub märkida, et 2015. aastal toimunud tulekunstnike maailmakarika võistlusel noppis Krista nii parima soolo- kui ka duotantsija tiitli.

Nõutud tuletantsija: «See on suur kompliment, kui sind sooloartistina kutsutakse esinema suurtele tulefestivalidele, kus on ka väga palju teisi häid tuletantsijaid,» jääb Krista tagasihoidlikuks. (Erakogu)

Elu inspireerib

Praegu mõtleb Krista oma tantsud lõpuni läbi ja kirjutab praktiliselt sekundi pealt kogu eesootava sõu lahti. Tantsudele muusikat valides on kriteeriumiks tugev emotsionaalne kontakt lauluga. «Kui muusika mind nutma paneb, siis see ongi õige laul,» avaldab tantsijanna.

Peale muusika inspireerib tema etendusi isiklik elu – tantsudesse jõuavad sageli tunded, mõtted ja emotsioonid, mis parasjagu tema enda eluteed vürtsitavad.

Esinemiskostüümid õmbleb Krista enamasti ise. Suurt inspiratsiooni on pikka aega pakkunud Victoria-aegsed kostüümid, eelkõige korsetid. Kostüüme luues mõtleb ta sellele, et need oleksid õnnetuse korral kergesti eemaldatavad, kuid ka sellele, et need oleksid naturaalsest materjalist. «Sünteetilised materjalid tulega kokkupuutel sulavad ja saadud haavad oleksid palju suuremad,» põhjendab naine.

Sõprussuhe tulega

«Väiksemad põletushaavad on tavalised – õnnetusi ikka juhtub,» ütleb Krista randmel olevatele armidele viidates. Seejuures meenutab ta, et esimesed armid sai ta Portugalis tantsides. Tollal ei osanud naine veel arvestada, et tuli põleb kuumas kliimas palju kuumemini. Ka seelik on ühel korral esinedes põlema läinud, kuid sellest ei lasknud ta ennast häirida – tõmbas seeliku seljast ja tantsis edasi.

Aukartust Kristal tule ees ei ole. «Meil on tulega sõprussuhe – me tantsime koos ja meil on justkui omavaheline vestlus. Kui ta mind natukene hammustab, siis jään rahulikuks. Ma tean, kuidas tuli käitub. Ja tean, kuidas mina pean õnnetuse korral käituma.»

Krista viitab, et põhjaliku eeltöö käigus mõeldakse läbi, millised on täpsed sammud õnnetuse korral. Esinemistel on alati kaasas ka nii-öelda turvaisik, kellega on võimalikud õnnetusjuhtumite situatsioonid läbi mängitud ja kes reageerib kohe, kui midagi juhtub. Tavapäraselt on turvaisikuks Krista elukaaslane. Kui nad just parasjagu koos lava ei jaga.

Partnerid elus ja laval: «Ikka on hirmus vaadata, kui Krista tulega tantsib. Eriti kui ise oled safety, kes peaks õnnetuse korral reageerima. Tuleb ikka samasugune, kui mitte isegi suurem närv sisse nagu esinejal,» avaldab Krista elukaaslane Tauri Vahesaar. (Erlend Štaub)

Adrenaliinirohke armastus

Mõni aasta tagasi tutvus Krista Tauri Vahesaarega, kes on slackliner ehk tasakaalulindil trikitaja. Noortel jätkus juttu kauemaks ja kohe tekkis idee luua ühiseid etteasteid. «Mõlemad mõtlesime, et ei tee ise esimest sammu, seega olime esialgu head sõbrad ja tegime koos igasugu üritusi,» naerab Krista. Tänaseks on noored siiski partnerid nii laval kui ka elus.

«Koos esinemine ei ole keeruline, see pigem veelgi enam lähendab ja ühendab,» sõnab Krista. «Natuke tunnen muidugi hirmu, kui vaatan Taurit koos tulevahenditega kõrge liini peal. Siis ikka mõtlen, et mis juhtub, kui tuli näiteks liini pihta läheb. Ma küll tean, et ta on väga professionaalne, aga ikka poeb hinge pisike kartus.»

Kumbki aga ei soovi, et teine oma artistikutsest loobuks. «Mõtleme ainult, kuidas enda sõusid edasi arendada ja kuidas neid turvaliselt veelgi vingemalt teha.»

Professionaalne tuletantsija

«Eestis on võimalik end tuletantsijana ära elatada, aga kerge see tee kindlasti pole,» sõnab Krista ja tunneb uhkust, et on suutnud seda praeguseks teha. «Õnneks tundub, et ka karantiin seda päris ära ei rikkunud, kuigi loomulikult jäi palju esinemisi ära või lükkus edasi. Varem oli iga nädalavahetus kinni, aga praegu on graafik veidi vabam.»

See võimaldab Kristal rohkem tegeleda hobi korras fotograafiaga ja arendada ka oma stuudiot. Nimelt asutas ta 2018. aastal Artistic Flow Studio, mis ühendab sõuartiste. Lisaks saab stuudios õppida tuletantsu, žongleerimist, kõhutantsu ja osaleda töötubades. Seejuures kinnitab Krista, et tuletantsuga saab hakkama igaüks ja tema trennidesse on oodatud nii noored kui ka eakamad huvilised. Eelnevat kogemust selle maagilise ala õppimine ei vaja.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?