PSÜHHOLOOG ANNAB NÕU: miks tunneme pühade ajal üksildust ja kuidas sellega toime tulla?

Kristina Tamm, psühhoterapeut, paarisuhteterapeut ja enesearengu koolitaja, 13. detsember 2023

Paljudele on pühadeaeg rõõmu, koosviibimise ja traditsioonide aeg. Kuid on ka neid, kelle jaoks on just see üksilduse ja isolatsiooni periood. Psühholoogiliselt mõjub sel ajal üksildus inimesele keeruliselt, sest kõik ümberringi näib olevat täis pidustusi ja lähedust. Selle perioodi võimendavad mustemaks ka külm talveaeg, lühikesed päevad ja pikad pimedad õhtud. Selline olukord loob melanhooliat ja tekitab välismaailmast eraldatuse tunnet. Kõige raskem võib-olla neil, kes elavad üksi või on kaugel oma lähedastest. Määrav pole ainult füüsiline, vaid ka emotsionaalne eemalolek.

Meedia loodud ideaalpilt „täiuslikest pühadest“ tekitab kergesti tunnet, et üksi olles jääd millestki olulisest ilma. Traditsiooniliselt on jõulud Eestis perekeskne püha, neist pühadest rääkides rõhutatakse koosolemist ja lähedust. Üksi tekib tunne, et teistel kõigil on keegi, kellega koos olla ja ainult sinul pole. See panebki tundma üksildust.

Üksildustunne jõulude ajal ei ole aga ometi haruldane ega tähenda, et midagi on valesti. Võta seda kui võimalust mõista, mida sa tõeliselt elus väärtustad. Võta aeg selle üle mõtisklemiseks. Hea, kui paned oma mõtted ka kirja või jagad sõbraga. Mure jagamine leevendab muret.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?