KAUNIS KÄSITÖÖ! Ene on kunstiks sõlminud tuhandeid meetreid nööre

Liis Ilves, 19. august 2020

Ene Palu jõudis mõni aasta tagasi makramee ehk sõlmimise kunsti juurde Muhu väina regatil. Nüüd sünnivad lihtsamate taimehoidjate kõrval juba ka suuremaid kunstiteoseid meenutavad tarbeesemed.

«See oli juhuse tahe. Silmasin regatil üht purjetajat kandmas purjenöörist tehtud makrameestiilis käevõru ja kaelakeed,» sõnab igapäevaselt Tallinna Linnateatri kostüümiala juhatajana ametis olev Ene (47).
Omapärased ehted võlusid naise ära sedavõrd, et sündis otsus endalegi makrameetehnika selgeks teha. Õige pea seadis Ene sammud Tallinna Ülikooli koolitusele omandama teadmisi nii makramee ajaloost, teooriast kui ka kõikvõimalikest sõlmedest.

UHKE PULMADEKORATSIOON: Esmalt andis pruutpaar selle all oma vande ja nüüd kaunistab see nende magamistuba.

Hubane kodusisustus
Tasapisi hakkaski südikas naine makramee kallal pusima ja praktika käigus õppima. Praeguseks on ta sellega juba kolm aastat tegelenud ja laseb fantaasial järjest kõrgemalt lennata. «Olen katsetanud teha ikka igasugu asju: kardinaid, seinadekoratsioone, suuri kiikesid, baldahhiine, pulmadekoratsioone, taimehoidjaid, ehteid, kotte,» loendab Ene.
Osavate näppude alt on makrameestiilis kardinad tulnud ka ühe Tallinna Linnateatri lavastuse kujunduseks ja ühe tulevase Eesti filmi tarbeks. Peamiselt kaunistavad loodud kunstiteosed siiski kodusid.
«Makramee annab kodule hubasust, boheemlaslikku hõngu, naiselikkust. Tekstiilesemed teevadki ju kodust kodu,» arutleb meister. Boonusena on käsitööna valminud esemetes sees maagiline energia – on ju igaüks neist hingega tehtud.

Loominguline vabadus
«Makramee on minu jaoks kindlasti eneseteostus – ma loon midagi täiesti ise ja seda tulemust on kohe näha,» tõdeb Ene.
Niisiis annabki meister makrameed tehes fantaasiale võimaluse täielikult lendu minna: «Selle käsitöökunsti abil saab joonistada kõikvõimalikke mustreid. Sõlmede abil saab tekitada kujundeid, võrke, sõlmelisi pindu või jätta ka lihtsalt nöörid rippuma – mis tahes pähe tuleb. See loominguline vabadus mind selle juures kõige rohkem paelubki.»
Inspiratsiooni on Ene ammutanud nii rahvakunstist kui ka argielus nähtust, näiteks tapeetidest või kaaskodanikest. Naine jälgib igapäevaselt ennast ümbritsevat ja mõtleb pidevalt, mida kõike elust saaks veel makrameesse kirjutada.
«Näiteks järgmine idee on mul sõlmida kardina sisse suur rahutuvi motiiv, Picasso kuulus joonistus on mul juba välja trükitud,» avaldab ta muiates.

LIHTSUSES PEITUB VÕLU: Enele endale meeldib kõige enam minimalistlik ja lihtne stiil.
AJATU ESE: Praegu tellitakse kõige rohkem taimehoidjaid. Eks see ole ammune kaval sisustusnipp – taimede ülesriputamisega säästad põrandapinda, interjööri tekivad põnevad kihid, moodustub vertikaalne aed ning taim saab eriti uhkelt eksponeeritud.

Hea ajutreening
Ene julgustab kõiki teisigi makrameed proovima. «See on hästi tore käsitööliik – juba mõne sõlme selgeks õppimisel saab luua mida tahes. Vaja läheb vaid fantaasiat, kannatlikkust ja ettekujutlusvõimet. Eduelamus tuleb väga kiiresti.»
Lisaks hoiab sõlmimine töös ka aju – väga palju tuleb mõelda ja arvutada. Näiteks makrameestiilis kiike tehes pidi naine lausa tugevusõpetuse ja kujutava geomeetriaga tegelema. «See oli tohutu arvutamine,» toob ta välja.
Just materjalikulu välja arvutamine või ennustamine ongi nobenäpu sõnul makramee juures
kõige keerulisem. Ja materjali kulub üllatavalt palju, näiteks ühe suure kardina valmistamiseks võib kuluda lausa tuhat meetrit nööri. Sarnaselt iga teise käsitööliigiga on ka makramee ajakulukas ja täpseid töötunde Ene kokku ei loe. Ent üpris palju oma vabast ajast kulutab selle hobi peale küll.

OMAPÄRANE KIIK: Kõige uhkem on Ene just oma valmistatud suurte kiikede üle. «Kui sain tagasisideks, et kiige peal on väga mugav istuda, ja palju kiidusõnu välimuse kohta, oli see väga tore tunne.»
LÕPUTUD VÕIMALUSED: Makrameetehnikas saab teha, mis vaid pähe tuleb. Nii on meistri kätega valminud ka boheemlaslikud baldahhiinid. (Picasa)

Moodne makramee
«Väga paljud meist mäletavad siiani neid öökulle ja lilleriputeid, mis nõukaajal heinapallinöörist makrameestiilis tehti. Kui alustasin makramee tegemisega, seostuski see ennekõike 1970ndate ja vanamoodsusega. Tahtsin siis vimkaga rõhutada, et mina teen moodsat makrameed ja kasutan tänapäevaseid materjale,» selgitab Ene, kuidas tema Facebooki leht sai nimeks just «Moodne Makramee».
Naine otsib välja emalt saadud retroliku kingituse – 1992. aastal Moskvas trükitud raamatu «Азбука плетения». «See on üks põhjalikumaid makramee käsiraamatuid, mida ma käes olen hoidnud. Neilt raamatupiltidelt on hämmastav vaadata, kuidas mood muutub igal elualal – nii ka käsitöös,» sõnab ta.
Ene sõnul on makramee viimastel aastatel väga popiks muutunud. Pidevalt tuleb juurde uusi tegijaid ja õpitube toimub igal pool. «Seega – makramee on moodne, nagu kunagi prohvetlikult poolnaljaga enda hobi tutvustavat lehekülge nimetasin.»

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?