JURIST ANNAB NÕU | Kes hüvitab kahjud, kui korteris toimub veeleke ja kahju saavad ka naabrid?
Vahel juhtub, et korteris puruneb veeboiler, tuleb lahti pesumasina voolik või leiab majapidamises aset muu veeleke. Kui vesi õnnestub kiiresti kuivatada ja korterist väljapoole ei jõua, piirduvad korteriomaniku mured ainult enda korteri niiskuskahjudega.
Kui vesi jõuab alumisse korterisse või isegi mitmesse korterisse, võib see kahjustada sealset lage, seinu ja mööblit. Sel juhul nõuavad kahjustusi saanud korterite omanikud, et selle korteri omanik, kelle korteris veeleke aset leidis, hüvitaks ka teiste korterite kahjud. Seda põhjendatult.
Korteriomanike omavahelisi suhteid reguleerib korteriomandi- ja korteriühistuseadus, mille järgi peab iga korteriomanik valdama oma korterit nii, et selle tagajärjel ei tekiks kahju teistele korteriomanikele. Kuigi ükski korteriomanik teistele korteriomanikele tahtlikult kahju ei tekita, loetakse seaduse järgi nii, et korteriomanik on oma kohustusi rikkunud ka siis, kui ta tahtmatult ja kogemata teist korterit „uputab“. Sama kehtib muude mõjude kohta, mis korterist teistesse korteritesse jõuavad, näiteks tuli. Enda kui korteriomaniku vastutust saab vähendada sellega, kui sõlmida koos tavalise korterikindlustusega ka korteriomaniku vastutuskindlustus, mille järgi hüvitab korterist tekkinud kahjud teie kindlustusandja.