LUGEJA KÜSIB: kas kevadväsimus on päriselt olemas ja mida sellega teha?
Vastab Benu apteeker Margot Lehari:„Eks kevadväsimusest rääkides sõltub palju, kelle käest selle kohta küsida. Mina kui apteeker seostan seda nii hooajaliste viiruste kui ka kevadeks otsa saanud vitamiinide-mineraalide varuga.
„Ent ka pimedal ajal tekkinud meeleolulangus ei möödu esimeste päikeseliste ilmadega, sellest taastumine võtab aega. Viroloogide ja arstide hinnangul pole kevadväsimus aga muud kui hooajaline viirus. Märtsis ja aprillis ringleb Eestis palju hingamisteede viiruseid, grippi ja nüüd ka koroonaviirust. Tõved võivad kesta kuni paar nädalat koos kehva enesetundega ja sageli põetakse need püstijalu läbi. Et tihti võibki nende haiguste ainsaks sümptomiks olla väsimus või kehv enesetunne, nimetatakse neid ekslikult kevadväsimuseks.
Me saame peamise energia igapäevasest toidust, seega tuleb väsimuse põhjuseid otsida sealt. Vanasti sõid inimesed nii, nagu aastaajad lubasid ehk suvel oli laual palju värsket, talvel ja varakevadel keedetud ja hoidistatud toidud. Viimased pole siiski vitamiinide mõttes kuigi rikkalikud, sest bioaktiivsed ühendid lagunevad kuumutamisel. Väsimuse peletamise mõttes soovitan neile eelistada toormoosi.