Tantsuõpetaja Annika Nõmberg leidis õnne valemi

Greta Kaupmees, 19. oktoober 2016

Annika Nõmberg hakkas oma ema sõnul kõndima ja tantsima samal ajal. Ülikoolist saadud geneetiku eriala tal õnnelikult elada ei aidanud ning naisest sai pühendunud jooga- ja tantsuõpetaja.

Sügisel 40 aastat tagasi läksin oma esimesse tantsutundi,» meenutab Annika (48). Nõtke kõnnakuga, graatsilist ja kauni rühiga naist võiks pidada vähemalt kümme aastat nooremaks. Ta räägib mahedal sugereerival häälel, rõhutab aeg-ajalt mõnd sõna ja vaatab otse silma, justkui oodates kinnitust, et vestluspartner ikka mõistab.

Annika päevad on täis õpetamist, õppimist, joogat ja tantsu. Aastate jooksul on ta toonud jooga ja tantsu juurde sadu inimesi.

Hariduselt on naine – üllatusena – hoopis geneetik. Ta on lõpetanud Tartu ülikooli. «Tegelikult kandideerisin Moskva ülikooli geneetika erialale, et saada stipendium ja minna õppima India klassikalist templitantsu. Õpetaja juurde, kes elas Moskvas,» meenutab ta. Saatus tegi aga vingerpussi ja hõbe­medaliga lõpetanud tüdruk jäi napilt Moskva ülikooli ukse taha. Nii avastaski Annika end ühtäkki Tartu ülikooli bioloogiatudengite nimekirjast, ilma et oleks seda soovinud. «Tulemuseks oli sügav pettumus – viis aastat keerulisi teadmisi inimese ehitusest ei andnud midagi, mis õnnelikult elada aitaks.»

Mati Hiis
Tants on üks jooga vorme

Sel sügisel tutvustab naine Tallinnas Tao keskuses oma õpilastele täiesti uut lähenemist, mida ta nimetab iidseks teadlikuks tantsuks. «Tants on õpetus ilust, mis toob meieni kõrgemate tasandite ilu ja harmoonia. Tants pole inimese välja mõeldud, vaid üks jooga vorme, mille Shiva on andnud inimestele pühakute palve peale luua selline vaimse õpetuse vorm, mis oleks mõistetav igal tasandil. Tantsu sügavam sisu on teadmine inimesest kui tervikust,» lausub Annika. «Tantsu puhul on vaja muuta oma keha, energiate ja intellekti kasutust vastavalt jooga standarditele,» selgitab naine, et ilma füüsilise tööta ei tule midagi. Ta teab, et tantsust saadav efekt on saavutatav palju kiiremini kui joogaga. Teadlik iidne tants on tema meelest parim võimalus tänapäeva inimesele. See aitab modelleerida ebamaiselt nõtke ja saleda keha ning muuta elu paremaks.

Annikal on õpetuste pagasis varuks ka erilisi võtteid keha noorendamiseks, sest füüsilise keha kvaliteet on inimese üldiseks ­heaoluks määrava tähtsusega. «Paradoksaalsel moel aitab selline tantsutund välja puhata, kuigi tegutsed aktiivsemalt kui tavaliselt,» ütleb tantsijanna. Krija hatha jooga õpetajana nägi ta, et jooga on mõnikord liiga staatiline ja formaat piiratud. Paljudel inimestel on jooga jaoks ka liiga vähe sisemist jõudu, sest jooga eeldab teadlikkust. Tants aitab jõudu kasvatada.

Igatses «suurt ja ilusat»

Iidne tants võimaldab Annika sõnul teadlikult vähendada robustseid läbielamisi ja endale väga lähedale jõuda, avastamaks et ka füüsiline maailm on paradiis. «Just füüsilises maailmas hakkamasaamine kindlustab edu vaimseks kasvuks,» teab naine oma kogemustest rääkida. Tema on oma õpingutega alati armastanud süvitsi minna. «Lapsest peale on mind vaevanud vajadus saada asjadest aru sügavalt, juuretasandilt,» ütleb tantsuõpetaja. Üsna noorena hakkas ta otsima valemit või mudelit, mille järgi oma elu luua, ja igatses tavaelu asemel midagi «suurt ja ilusat», mida võis raamatutest lugeda. Naine ütleb, et leidis õnne valemi kolmekümneaastasena, pärast neliteist aastat ekslemist, kui kohtas oma praegust õpetajat – Ingvar Villidot.

Annika sõnul on tal enda õpetajatega vedanud. Need on olnud oma ala tõelised tegijad. Karaktertantsu õpetas näiteks Aime Ilbing, kes tantsis kuni surmani ehk lõpetas 80aastasena.


Sünnitas meditsiini abita

Annika pole löönud kartma ühegi raskuse ees. Kui ta tahtis õppida flamenkot, hääletas ta Madridi ja toitus vaid apelsinidest, et lubada endale tipptantsijate tunde. «Mind huvitas päris asi, huvitas, mis energias nad tantsivad ja kuidas seda teevad.»

Lapsepõlves muutis ta elusuunda see, kui ta pidi väikesest mõnusast maakoolist minema suure linna keskkooli. «See oli väga hull. Hakkasin hommikul vara tõusma ja ­hatha-joogat tegema. Siis võtsin oma suure toa rohelisel vaibal vastu otsuse. Mõtlesin, et on selge, et ma ei saa elust praegu üldse aru, aga ma uurin selle välja ja võtan kõige paremast kõige parema,» muigab ta ja tunnistab, et taipaski saladuse põhitõde ning annab seda nüüd tantsu ja jooga kaudu edasi.

Elus pole naise sõnul valdkonda, kus ta joogateadmisi ei kasutaks või sellest abi ei saaks. Ilma joogast saadud omadusteta poleks ta osanud oma elu nii intensiivselt elada. «Ammu on kadunud igasugune hirm uute väljakutsete ees. Kõige drastilisema näitena sünnitasin oma teise poja kodus vannis ilma arsti ja ämmaemandata,» ütleb Annika.

TIINA KÕRTSINI
Enda elu ei tohi alahinnata

Tantsuõpetajat häirib, et süva­kultuurid on devalveerunud – sealt võib võtta ükskõik millise jupikese, puhuda see suureks, joonistada juurde lillekesi ja teha omaette õpetus. «Nii on juhtunud jooga, samuti tantra ja tantsuga. See muutub kasutuskõlbmatuks neile, kes oleksid võimelised süvenenult õppima. Joogat on terve maailm täis, saunajoogani välja. Lähtepunkt on aga teadvelolek. Päris jooga on elu aluskihti pugemine. Süvaõpetuste pinnapealne käsitlus muudab need kasutamatuks. Lihtsustades läheb õpetus kaduma. Minu õpetaja Ingvar Villido üks ülesanne siin maailmas on elustada iidsed joogateadmised autentses vormis. Mina tahaksin seda teha tantsuga, nii palju kui saan,» räägib Annika. See, mida ta õpetab, on tema arusaam kultuurist, joogast, tantsust ja naiseks olemisest.

Tantsijanna sõnul on täiesti selge, et iga meister õpetab eeskätt iseennast ja alles siis oma ala. «Intrigeerin inimesi vaatama elu teise kandi pealt. Ma ei lepi teisejärgulisuse ega mugandumisega. Vaatan naisi, kes on end ära tapnud, olles 20 aastat abielus, mis ei tööta. Laste pärast. Siis veel 20 aastat, sest neil pole kuhugi minna. See on oma elu ja enda alahindamine. Oma elu tuleb väärtustada. Joogid ei põgene, vaid väärtustavad oma elu. Nad ei virise, vaid uurivad, lahendavad ja õpivad. Jooga on elu paremaks muutmise protsess,» kinnitab Annika. Kui elu ei muutu vaimset teadmist kasutades igal tasandil paremaks, kasutad valet teadmist või õiget teadmist valesti.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?