PRAKTILINE NÕU | Mida hakata peale sahtlitäie vanade telefonidega?
Mobiiltelefonid on meie eludes aktiivsed osalised. Ühel hetkel need aga väsivad või lähevad sootuks katki. Kuidas ühte seadet võimalikult kaua kasutada? Ja mida teha siis, kui tehnikast enam „elulooma“ pole?
Vanast lemmiktelefonist saab prügi siis, kui seda pole enam võimalik või mõistlik füüsiliselt või tarkvaraliselt uuendada. „Telefonide maailmas on enim taaskasutatavad iPhone’id. Neli kuni kuus aastat vanadel telefonidel piisab aku vahetusest ja üldjuhul uueneb ka tarkvara. Androididel on tavaliselt pikemalt ringluses ainult erinevate tootjate kõrgema hinnaklassi seeriate mudelid. Vanemate mudelite tarkvara tihtipeale enam ei uuendata ja seade muutub ebaturvaliseks ning aeglaseks,“ selgitab Telia partnersuhete juht Elo Võrk.
Mõistagi tuleks iga nutiseadet kasutada võimalikult pikalt. See on kasulik nii rahakotile kui ka keskkonnale. „Sellele aitab kaasa pidev digiprügi kustutamine, et mälu täitumisel ei peaks iga paari aasta tagant uut veel suurema mahuga seadet ostma,“ annab Elo nõu.