LASTELT LASTELE! Tegusad tüdrukud muutsid haiglas igavlevate pisikeste patsientide elu lõbusamaks

Silja Paavle, 9. detsember 2020

Kaks Tartu tüdrukut mõtlesid esialgu haiglas viibivate laste elu lõbusamaks muuta ja valmistada neile nuputamiseks ülesandeid. Piigad läksid hoogu ja nüüd on valminud juba kaks menukat tegevusraamatut.

15aastased Gerda-Marleen Pärli ja Katarina Elise Ploom õpivad Mart Reiniku koolis 9. klassis ning on pinginaabrid juba teisest klassist saati. Sestap tunduski väga loomulik, et kui aasta eest tekkis tarvidus hakata koolis loovtööd tegema, teevad nad seda koos.

Alguses turgatasid neile pähe mõned muud ideed. Siis rääkis aga heategevusfondis Minu Unistuste Päev vabatahtlikuna tegutsev Gerda-Marleeni ema, et haiglas on lastel igav. Nii sündiski tüdrukute peas mõte neile tegevust pakkuda. Eks piigad olid isegi reisidel tegevusraamatute kallal nuputanud ja teadsid, et see pakub lastele pinget ning sisustab hästi aega.

Kaheksa tundi päevas

Pead pandi tööle ja koos hakati ideid paberile laduma. Et Katarina Elise on parem joonistaja, jäi tema ülesandeks kõikvõimalike värvimispiltide, mandalate ja piltmõistatuste väljanuputamine. Gerda-Marleen asus ristsõnade, täherägastike, labürintide, sõnamõistatuste ja muu seesuguse kallale. Mõnel päeval nuputati lausa kaheksa tundi päevas, mõnel päeval nappis inspiratsiooni ja sündis vaid paar ideed.

Algul pandi tekkinud ideed paberitele kirja käsitsi ja hiljem tuli see kõik arvutis vormistada. Kui paljugi õnnestus lihtsama teksti- ja tabeltöötlusprogrammide abil, siis pildimaterjali arvutisse saamiseks laenas Gerda-Marleeni ema sõbranna lastelt graafikalaua ja selle abil joonistas Katarina Elise kõik pildid uuesti arvutisse.

Tulemuseks paks raamat

Pärast poolteist kuud ideede genereerimist selgus, et tegevuslehti sai kokku nii palju, et nende mugavamaks käsitlemiseks tuleks välja mõelda üks kindel vorm. Jälle tulid vanemad appi ja tegevuslehed köideti 106 lehekülje paksuseks raamatuks pealkirja all «Parim ajaviide». Et kõik haiglas viibivad lapsed jõuluperioodiks tujutõstvat turgutust saaksid, ulatas abikäe Tartu Ettevõtlike Daamide assotsiatsioon (Tartu EDA) ja toetas trükkimist. Nende toel jagati lisaks haigetele lastele tegevusraamatuid ka hariduse tugiteenuste keskuse kaudu õpiraskustega lastele. Mõned raamatud jõudsid ka Maarja Küla elanikeni.

Puhkes tõeline möll
Ja siis läks lahti tõeline möll. Katarina Elise ja Gerda-Marleen tunnistavad, et poleks osanud oodatagi, et nende koolitööna sündinud ja ühekordseks heategevusprojektiks mõeldud raamat nii väga meeldima hakkab ning nendeni nii palju head ja südamlikku tagasisidet jõuab. Tegevusraamatu Facebooki konto postkasti laekus ridamisi küsimusi, kuidas vanemad neid ka tervetele lastele osta saaksid ja kust neid üleüldse hankida saab? «Meile öeldi, et see on äge idee, et raamat on lastelt lastele,» lausub Gerda-Marleen ja lisab, et seda saabki osta vaid Facebooki vahendusel. Tuleb vaid tegevusraamatu «Parim ajaviide» lehekülg üles otsida.

Küllap on populaarsuses oma osa ka sellel, et ülesandeid saab lahendada nutivabalt, vaid harilikku pliiatsit ja kustukat kasutades. Selline nuputamine ajab lapsed nii hasarti, et nad ei malda enam magamagi minna – üks vanaema kirjutas tüdrukutele, et avastas oma lapselapse öösel teki all ülesandeid lahendamas.

TÄHTIS TUNNUSTUS: Tüdrukutele üllatusena tunnustas nende tegevust möödunud lastekaitsepäeval ka president Kersti Kaljulaid. Sellest päevast on neil nüüd mälestuseks pilt koos õiguskantsler Ülle Madise ja presidendiga.

Sobib vanaemadelegi

Samuti sai Gerda-Marleeni ema, tegevusraamatu levitamisega peamine tegeleja, juba üsna alguses kirju sooviga seda kogumikku meelt lahutavaks ja stressi maandavaks ajaviiteks osta hoopis vanavanematele. Et ka Katarina Elise vanavanaema oli üks esimesi raamatu innukaid lahendajaid, peetaksegi eakaid 5–12aastaste kõrval võimalikuks sihtgrupiks. Gerda-Marleeni ema on jälle kuulnud, et mõnes peres jagatakse leheküljed ka ära – mõned jäävad vanematele ja ülejäänud lastele, samuti on paljudes peredes lahendamine kujunenud üheskoos ajaveetmise võimaluseks.

Hästi hindasid tüdrukute tööd ka õpetajad ja oma loovtöö said nad edukalt kaitstud. Suurim üllatus oli aga see, et piigade tegevust tunnustas möödunud lastekaitsepäeval ka president Kersti Kaljulaid, andes tüdrukutele üle tunnustusauhinna «Lastega ja lastele» kategoorias «Lapse suur tegu».
Tüdrukud ütlevad, et neil on natukene kahju, et loovtööde kaitsmine jäi kevadise distantsõppe aega ja neil pole aimugi, mille vahvaga nende klassikaaslased hakkama said. Aga on kuulnud, et nende tegevusraamat on jõudnud juba ka nende eakaaslaste väikeste õdede-vendade lauale.

Kogenud heategijad

Hea tagasiside innustaski teist osa looma. «Kui algus oli väga mänguline ja lihtne, siis teise lõpuni väljanuputamine juba nagu töö,» tunnistavad tüdrukud kui ühest suust. Seepärast võttis teise sama mahuka tegevusraamatu väljamõtlemine ka veidi rohkem aega, mida niigi ajamahuka kevadise distantsõppe kõrvalt oli teinekord raske leida. Aga samas pakkus nuputusülesannete väljamõtlemine kevadisel koroonaajal pingemaandust neile endilegi.

Valmis see sai ja nüüd on enne jõule Gerda-Marleeni emal käed pärast põhitööd jälle tööd täis, sest huvi mõnusa ja mahuka tegevusraamatu vastu ei näita vaibumismärke.

Katarina Elise ja Gerda-Marleen tunnevad selle üle ainult heameelt, sest see on nende tänavune panus heategevusse. Tüdrukud on vabatahtliku töö tegemises juba kogenud tegijad – nad on aidanud heategevusfondil Minu Unistuste Päev heategevuslikku õnneloosi korraldada, JCI Tartu organisatsioonil puudustkannatavate laste peredele jõulukinke koguda ja neile korraldatud jõulupeol kringlit jaganud ning lastega mänginud.

Teistele rõõmu

Kui nad ise praegu millestki unistavad, siis kooli lõpetamisest normaalsete hinnetega ja koroonapandeemia lõppemisest. Et oleks võimalik ometigi veidi reisida. Ja reisimise ajal nutikaid tegevusraamatuid lahendada.
Seni püüavad nad koolis õppida võimalikult hästi ja tegeleda ka hobidega – Gerda-Marleen käib tennist mängimas ja Katarina Elise karatetrennis. Kuigi kõik see võtab päevast omajagu aega, on tüdrukud ikkagi veendunud, et parim aeg on see, mis kasutatud sisukalt ja teisi aidates ning neile rõõmu valmistades.

Kolmandat osa esialgu siiski nad luua ei plaani, sest arvavad, et teine osa paneb sellele projektile väärika punkti. Küll aga on nad valmis mõne toreda idee või pakkumisega kaasa minema, kui mõni hea mõte peaks nad taas kord tegutsema panema.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?