Kuidas tulla toime psoriaasiga?

Toimetanud Merle Luik, 21. september 2022

Psoriaas ehk soomussammaspool toob kaasa ebameeldiva nahalööbe ja teadmise, et tegu on haigusega, millest päriselt vabaks ei saa kunagi. „Õigete ennetus- ja ravivõtetega saab aga olukorda kontrolli all hoida,“ kinnitab Suur-Pärnu Benu apteegi proviisor-juhataja Alexandra Sauskina.

Alexandra Sauskina toob välja, et psoriaasi puhul räägitakse eelkõige nahale tekkivast lööbest, kuid tegelikult on tegu organismi laiemalt mõjutava haigusega. „Tõsi, peamine sümptom on nahale tekkivad punetavad laigud, mis on pealt kaetud valkjate kettudega. Aga arstiteaduses pole tegu vaid dermatoloogilise haigusega. Kuni 30% patsiente kannatab näiteks psoriaatilise artriidi all, vahel kaasnevad psoriaasiga ka ainevahetussüsteemi häired,“ tõdeb apteeker.

Kuid just ketendav lööve on psoriaasi põhiline tunnus. Laigud võivad apteekri sõnul tekkida kogu kehale, kaasa arvatud pähe. „Kõige tihedamini diagnoositakse inimesel psoriaas täiskasvanueas ja kõige tõenäolisemalt lööb see välja vanuses 20–30 või 50–60,“ kinnitab Sauskina.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?