LUGEJA KÜSIB: kuidas leevendada peavalu ja millal pöörduda arsti poole?
Vastab Tartu Sõbra Benu apteegi proviisori Astrid Oolberg: «Peavalu on sage mure, millele apteegist leevendust otsitakse. Kui peavalu on tekkinud stressist, pingetest kaelas ja õlgades, tuuletõmbest või muu leebema peavalu korral saab abi sobivast valuvaigistist. Et üks toimeaine on mõne patsiendi puhul efektiivsem kui teine, tasuks endale sobiva leidmiseks erinevaid preparaate proovida. Sobiva annuse väljaselgitamiseks tuleb tähelepanelikult lugeda ravimi infolehte või pidada nõu apteekriga.
Peavalu ei ole enamasti võimalik ära hoida, aga saab leevendada. Alustada tuleks lõdvestumisest. Minu esimene soovitus on vältida või vähendada sundasendis olemist, mis ohustab ühtviisi nii kontoritöötajaid, autojuhte, liinitöötajaid kui ka paljusid teisi, kelle töö iseloom sundasendis olemist dikteerib. Sellise töö korral tuleks iga puhkepausi ajal lihaseid lõdvestada ja lihaspingeid leevendavaid harjutusi teha. Ka puhkus, hämar või pime ruum ja jalutuskäigud värskes õhus aitavad lõdvestuda ning teevad igal juhul head. Lisaks lihastele on oluline lõdvestada ka oma vaimu. Pingepeavalu tekkimises võib oma roll olla ka toitumisel. Näiteks kohvi ja tee joomist tasub sel juhul piirata ja juua puhast vett. Peavalu võib tugevamaks muuta ka vürtsikas toit.
Ägeda ja väljakannatamatu peavaluga tuleks põhjuse väljaselgitamiseks kindlasti perearsti poole pöörduda. Krooniliste peavalude käes kannatajate aitamiseks on olemas valuarstid, kes analüüsivad patsiendi olukorda ja püüavad mitmete visiitide käigus leida parima valu leevendamise lahenduse.»