„MÕTTEKOHT“ | Elu koos skisoafektiivse häirega: „Inspireerivad lood mõjuvad haigusest taastumisel teinekord paremini kui mistahes muu nõustamine.“
„Inspireerivad lood mõjuvad haigusest taastumisel teinekord paremini, kui mistahes muu nõustamine,“ lausub Naistelehe podcast'is Henri Külm, keda ülikooli lõpus tabas nagu välk selgest taevast psüühikahäire diagnoos.
Henri on nüüdseks õppinud koos skisoafektiivse häirega elama, mõistagi tervislikke eluviise järgides, ravimeid tarvitades ning psühhiaatriga koostööd tehes. Vähe sellest, ta otsustas toetada ka saatusekaaslasi ning töötab nüüd Tallinna Vaimse Tervise keskuses kogemusnõustajana.
„Ega ma varem vaimsest tervisest suurt midagi ei teadnudki,“ tunnistab mees. Nüüd on hoopis vastupidi. Henri on saanud teada, et psüühikahäirete tekkes on oluline osa pikemaajalisel sügaval stressil ning ka pärilikkusel. Ning sedagi, et haigusega leppimine pole lihtne. „Depressioon, teadmatus, šokk, häbi, ebakindlus tuleviku osas,“ loetleb Henri kõike, millega ta esimesed poolteist aastat pärast skisoafektiivse häire diagnoosi saamist rinda pistma pidi. Lisaks pidev mure, mida teised temast ja kõigest sellest küll arvavad.